Tisíce Islanďanů vyzvaly k bojkotu Eurovize v Izraeli. Nelíbí se jim zásahy proti Palestincům

Už více než 16 tisíc lidí podepsalo petici proti účasti Islandu v příštím ročníku Eurovize. Mezinárodní pěvecká soutěž se totiž bude konat v Izraeli. Autorům petice se nelíbí zásahy izraelské armády proti Palestincům v posledních dnech, při kterých zemřelo nejméně 62 lidí. V textu proto vyzývají veřejnoprávní televizi RÚV, aby soutěž nevysílala a nepořádala ani národní kolo pro výběr interpreta zastupujícího Island.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská zpěvačka Netta vyhrála se skladnou Toy. | Foto: Corinna Kern | Zdroj: Reuters

Petice, kterou na internetovou stránku umístil jeden islandský občan, má ambici posbírat během týdne 25 000 podpisů. Island přitom má přibližně 350 000 obyvatel.

Mluvčí RÚV Skarphédinn Gudmundsson uvedl, že televize zvažuje všechny možnosti.

V Pásmu Gazy pohřbili desítky obětí pondělního násilí, při protestech byl zabit další Palestinec

Číst článek

Petici už podepsal například populární islandský zpěvák Pall Óskar Hjálmtýsson, který svou zemi na soutěži Eurovision Song Contest reprezentoval v roce 1997. Na facebooku odsoudil země, „které porušují mezinárodní právo a lidská práva“.

Pořadatelství příštího ročníku písňové soutěže Eurovize zajistila o víkendu izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová vítězstvím v letošním lisabonském finále.

Její úspěch byl však záhy zastíněn násilnostmi v Pásmu Gazy, kde střelba izraelských vojáků poblíž hranice s Izraelem zabila téměř 60 Palestinců.

Marie Štenglová, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme