Island chce vystavět ochranné zdi kolem geotermální elektrárny. Mají ji ochránit v případě sopečné erupce

Islandské úřady se chystají vybudovat ochranné zdi kolem geotermální elektrárny na jihozápadě země, které by zařízení v případě erupce sopky ochránily před proudem žhavé lávy, informovala v úterý agentura Reuters. Jihozápadní část Islandu v posledních dnech zneklidňují stovky menších zemětřesení, jež vyvolávají obavy z výbuchu vulkánu. Kvůli otřesům již bylo z rybářského přístavu Grindavík o víkendu preventivně evakuováno téměř 4000 obyvatel.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geotermální elektrárna Svartsengi nedaleko Grindavíku na Islandu

Geotermální elektrárna Svartsengi nedaleko Grindavíku na Islandu | Foto: Bob Strong | Zdroj: Reuters

Islandská ministryně spravedlnosti Gudrún Hafsteinsdóttirová řekla státním médiím, že geotermální elektrárnu Svartsengi, která se nachází jen asi šest kilometrů od Grindavíku, by měla zabezpečit velká ochranná hráz.

Na místo, ležící na poloostrově Reykjanes nedaleko metropole Reykjavíku, je odváženo zařízení a materiál, které by naplnily 20 000 nákladních automobilů, uvedla ministryně. Výstavba bariéry ještě čeká na oficiální schválení vlády. Elektrárna zajišťuje horkou a studenou vodu a elektřinu pro poloostrov Reykjanes, píše Reuters.

V pondělí seizmická činnost na jihozápadně Islandu mírně poklesla, takže obyvatelé Grindavíku dostali povolení krátce se vrátit do města a odvézt si cennosti, domácí mazlíčky i hospodářská zvířata. Seizmologové ale varují, že riziko erupce zůstává stále vysoké.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme