Island výrazně zpomalil šíření koronaviru a otevře hranice. Turisty do země pustí v polovině června

Island se nejpozději v polovině června otevře turistům. Země zcela zastavila šíření nového koronaviru a už je šestý den bez jediného nového případu. Je tak připravená přivítat cestující ze zahraničí. I pro ně ale budou platit určité podmínky, které mají šíření nemoci covid-19 zabránit.

Tento článek je více než rok starý.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na hlavní město Islandu Reykjavík.

Pohled na hlavní město Islandu Reykjavík. | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

S ohledem na obnovení volného cestování islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová uvedla, že její vláda nyní ještě o měsíc prodlouží zákaz omezení pro cestování pro země mimo evropský hospodářský prostor. Vláda tak činí mimo jiné na základě doporučení Evropské komise.

Island otestoval desetinu svých obyvatel. Polovina nakažených koronavirem neměla příznaky nemoci

Číst článek

Od 15. června ale budou do země moci cestovat všichni. Na Islandu bude sice i pak platit povinná čtrnáctidenní karanténa, ale bude možné se jí vyhnout. Buď prokázáním, že člověk není infekční, tedy například negativním testem z jiné země, nebo se bude možné otestovat přímo na Islandu.

Výsledky testu přímo na ostrově budou hotové ještě v den odebrání vzorku. V případě negativního testu tak bude možné Island objevovat hned v den příjezdu. Úředníci návštěvníky ale vyzvou, aby si do telefonu nainstalovali aplikaci, kterou využívají pro tamní verzi chytré karantény.

15 nakažených

Island plánuje otevřít hranice i kvůli tomu, že se mu v podstatě podařilo zastavit šíření nemoci covid-19. V tuto chvíli má země 15 případů nákazy koronavirem, celkem si nemocí prošlo asi 1800 Islanďanů, deset z nich zemřelo.

Středa byla navíc už šestým dnem v řadě, kdy islandské úřady nezaznamenaly nově nakaženého člověka, přestože testování probíhá velmi důkladně. V zemi zároveň stále platí například uzavření barů, což má šíření nemoci také bránit.

Právě zmíněné testování se jeví jako islandská odpověď na otázku, jak se podařilo rozletu nemoci zabránit. Země provedla přibližně 55 tisíc testů, což se může zdát v porovnání s například počtem testů v Česku - 327 tisíc - jako málo, ovšem tamní populace je, co se počtu týče, srovnatelná třeba s Brnem.

Po přepočtení testů na počet obyvatel tak Island testuje téměř pětkrát více než Česká republika.

Islandské vládě v tomto ohledu významně pomohla deCode Genetics, která se běžně zabývá analýzou lidské DNA a v době koronavirové epidemie dala k dispozici své velké laboratorní kapacity.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme