Island má zase o něco blíž ke vstupu do EU

Evropská unie zítra zahájí přístupová jednání s Islandem. Dohodli se na tom ministři zahraničí členských zemí sedmadvacítky. Jednání o vstupu můžou podle odhadů trvat zhruba rok a půl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thufury na Islandu - Akrafjall

Thufury na Islandu - Akrafjall | Foto: flickr.com, Reynir.net

Island už teď uplatňuje velkou většinu evropských předpisů. Je také členem schengenského prostoru, takže pro cesty na ostrov nepotřebují občané členských zemí víza.

Island o vstup do Unie požádal kvůli dopadům finanční a hospodářské krize. Během ní zkolaboval celý bankovní systém země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Islandu Ondřej Houska

Překážkou v jednáních o vstupu může být rybolov - Islanďané by totiž své vody museli zpřístupnit rybářům z ostatních zemí Unie. Země by také měla odškodnit Brity a Nizozemce, kteří přišli o peníze v islandské zkrachovalé bance.

V poslední době navíc podpora pro vstup do Unie mezi Islanďany klesá. Problémy naopak nebudou u jednoho z hlavních kritérií vstupu; nikdo nepochybuje o tom, že Island je fungující demokracií.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme