Island vyhlásil nouzový stav kvůli nové sopečné erupci. Je nejsilnější za poslední měsíce

Na jihozápadě Islandu byl vyhlášen nouzový stav kvůli nové sopečné erupci, k níž došlo v sobotu na poloostrově Reykjanes. Podle experta citovaného serverem BBC News se jednalo o nejsilnější ze čtyř erupcí, které oblast za poslední tři měsíce zasáhly. Jasně červená záře byla vidět desítky kilometrů daleko v hlavním městě Reykjavíku.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erupce na Islandu

Z pukliny dlouhé 2,9 kilometru láva podle expertů teče dvěma směry – na jih a na západ (ilustrační foto) | Foto: Sigurdur Davidsson | Zdroj: Reuters

Láva a kouř se začaly valit ze sopečné pukliny v sobotu po 20.00 místního času (21.00 SEČ) severně od dříve evakuovaného rybářského přístavu Grindavík, blízko místa, kde došlo k erupci 8. prosince. Provoz mezinárodního letiště Keflavík, které rovněž leží v oblasti, narušen nebyl.

Z pukliny dlouhé 2,9 kilometru láva podle expertů teče dvěma směry – na jih a na západ. Zatímco jižní proud se dostal až k ochranné zdi, kterou úřady nechaly vybudovat kolem Grindavíku, západní proud míří k geotermálním lázním Modrá laguna, které patří k největším turistickým atrakcím Islandu, a ke geotermální elektrárně Svartsengi zásobující teplou vodou většinu poloostrova Reykjanes.

‚Situace je pod kontrolou, žádné nebezpečí nehrozí.‘ Na islandském poloostrově potřetí vybuchla sopka

Číst článek

Islandská média již dříve upozornila, že horká voda se na Islandu používá rovněž k vytápění budov.

Geotermální lázně a elektrárnu chrání stejně jako město Grindavík zdi, vystavěné v uplynulých měsících, odborníci ale vyjádřili obavy, že by proud lávy mohl poškodit optické kabely, a způsobit tak přerušení telefonického a internetového spojení.

Ohroženo je také potrubí pro rozvod horské vody, které proud lávy poničil při únorové erupci, což vedlo k přerušení dodávek tepla pro více než 20 000 lidí i mezinárodní letiště.

Šéfka severského vulkanologického centra Rikke Pedersenová uvedla, že v době nejnovější erupce bylo v oblasti 500 až 600 lidí. Většina jich byla evakuována z lázní Modrá laguna, které byly jako při předchozích erupcích uzavřeny.

Město Grindavík mělo dříve kolem 4000 obyvatel, ti ale kvůli nedávným erupcím opakovaně museli opustit své domovy a většina se rozhodla se již nevracet. V sobotu byli v Grindavíku evakuováni obyvatelé pěti až deseti domů.

Geofyzik Magnus Tumi Gudmundsson, který byl jedním z expertů, kteří se vydali na přelet vrtulníkem nad zasaženou oblastí, místním médiím podle BBC řekl, že sobotní erupce je ze série erupcí z posledních měsíců zatím nejsilnější.

Agentura Reuters uvedla, že se proud lávy v neděli zpomalil, podle islandských úřadů ale nadále představuje nebezpečí pro infrastrukturu i pro přilehlý rybářský přístav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme