Island plánuje největší národní park v Evropě

Největší národní park v Evropě zřejmě vznikne na Islandu. Přírodní rezervace se má podle agentury DPA rozprostírat severně od ledovce Vatnajökull na ploše 10 tisíc kilometrů čtverečních, a zaujme tak deset procent rozlohy tohoto ostrova v severním Atlantiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupající páru vidíte na Islandu na každém kroku

Stoupající páru vidíte na Islandu na každém kroku | Foto: icetourist.de

Plán přijala islandská vláda, která zároveň předpokládá, že se jí do konce roku 2006 podaří získat pro daný záměr souhlas parlamentu.

Jak říká tajemník ministerstva životního prostředí Magnús Jóhannesson, nikde na světě totiž neexistují tak speciální geologické útvary jako zde na rozhraní ledovců, ledovcových řek a vulkánů.

Podle vyjádření pracovníků pobočky Světového fondu na ochranu přírody ve Frankfurtu nad Mohanem by se Island zřízením takového národního parku dostal do čela, pokud jde o velkoprostorovou ochranu přírodních oblastí.

Území, na němž má být islandský park zřízen, je takřka neobydlené, a tak kromě jiného poskytuje útočiště polárním liškám i vzácným druhům vodních ptáků a rostlin.

Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme