Islandská premiérka se nesetká s americkým viceprezidentem kvůli vystoupení na konferenci odborářů

Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová vynechá setkání s americkým viceprezidentem Mikem Pencem, který severskou zemi navštíví začátkem září. Místo toho pojede do Švédska na odborářskou konferenci, uvedla agentura AP. Rozhodnutí podle svých slov učinila ještě předtím, než Donald Trump oznámil, že ruší cestu do Dánska kvůli jeho neochotě uvažovat o prodeji Grónska.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politička zdůraznila, že opatření „absolutně“ nemá za cíl urazit administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa | Zdroj: Reuters

Jakobsdóttirová tvrdí, že již měsíce plánovala vystoupit na výroční konferenci severských odborových svazů ve švédském Malmö 3. září, tedy den před Pencovou návštěvou Islandu. Do vlasti se vrátí až 4. září odpoledne, neboť poté plánuje setkání s odborářskými předáky.

„Návštěva (Pence), která byla organizována ministerstvem zahraničních věcí, by způsobila četné změny v kalendáři, takže bylo složité jí do programu zařadit,“ sdělila v úterý islandské televizi RÚV. Její kancelář ve středu potvrdila, že názor nezměnila.

Trump kvůli neochotě prodat Grónsko zrušil svou cestu do Dánska. ‚Groteskní a urážlivé,‘ zní reakce

Číst článek

Politička zdůraznila, že opatření „absolutně“ nemá za cíl urazit administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, a dodala, že v letošním roce se již setkala s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Na programu Penceovy návštěvy je jednání o strategickém významu Islandu v Arktidě a snahy NATO čelit ruským aktivitám v tomto regionu. V červenci Spojené státy oznámily, že investují 57 milionů dolarů (1,3 miliardy korun) do vojenské základny poblíž islandského hlavního města Reykjavíku.

„Islandský premiér něco takového ještě nikdy neudělal,“ řekl agentuře AP islandský historik Thor Whitehead. „Pochybuji, že by se nějací jiní západní lídři rozhodli vystoupit v cizině na konferenci přátel, namísto aby přivítali hlavního zahraničněpolitického spojence.“

AP připomíná, že Levicově-zelené hnutí Jakobsdóttirové proti návštěvě konzervativního Pence protestovalo kvůli jeho údajné „neúctě“ k menšinám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme