Nebezpečná je hlavně tekoucí láva, aktivita sopečného popela nehrozí, říká geoložka o erupci na Islandu

Na Islandském poloostrově Reykjanes vybuchla sopka. Z víc než tříkilometrové trhliny nyní vytéká láva. Explozi předcházely týdny zvýšené seizmické aktivity, úřady proto už dříve evakuovaly z nedalekého rybářského městečka Grindavík 3000 lidí. Co se nyní děje popsala pro Radiožurnál Geoložka Pavla Dragsson Waldhauserová, která žije na Islandu.

Rozhovor Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O jak velké erupci mluvíme? Co se o té sopce ví?
Erupce začala zhruba mezi desátou a jedenáctou hodinou včera (v pondělí pozn. red.) v noci islandského času nedaleko oblasti, kde byla podobná erupce i před dvěma lety. Tato je ale o něco větší.

Otřesy probudily islandskou sopku. Rozsah erupce ‚mnohonásobně převyšuje‘ parametry poslední doby

Číst článek

Ta trhlina byla ze začátku zhruba 800 až 900 metrů dlouhá, teď už má skoro čtyři kilometry a rychlost výlevu lávy na povrch je zhruba mezi 100 až 200 metry krychlovými za sekundu. Jsou to opravdu přenádherné lávové fontány, takže kdo chce, ať se určitě podívá na živé vysílání přes webkamery.

Jak dlouho tento úkaz bude trvat? Představuje sopka pro obyvatele Islandu nějaké významné nebezpečí? Mohla by se například opakovat situace z roku 2010, kdy kvůli výbuchu jiné sopky na Islandu musela Evropa uzavřít velkou část vzdušného prostoru?
Doba trvání té erupce se hrozně těžko odhaduje, stejně jako místo, kde se ta láva vylévá. V podstatě kdykoliv se může podobná trhlina otevřít zase v jiné oblasti. Na poloostrově Reykjanes dochází právě k těmto trhlinovým erupcím, které nebývají spojené aktivitou sopečného popela, jak k tomu třeba došlo v roce 2010 u sopky Eyjafjallajökull, kterou jste zmínil.

Nebezpečí je spíše kam dál láva poteče, protože trhlina je blízko geotermální elektrárny nebo modré laguny, která je oblíbeným turistickým střediskem. A zároveň ta trhlina míří na zmiňované město Grindavík, ale to už je dlouhodobě evakuované.

Další nebezpečí jsou potom sopečné plyny, které se můžou dostat vzdušnými proudy k Reykjavíku, který je také velmi blízko. Ale to by pak vydávají různá varování, abych se lidé nevystavovali těmto koncentracím.

Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme