Výbuchy sopky na Islandu zeslábly. Podle ministra zahraničí ale mohou pokračovat týdny až měsíce

Sopečná erupce, která začala na jihozápadě Islandu v pondělí, by mohla trvat týdny až měsíce. Podle agentury DPA to v úterý večer uvedl islandský ministr zahraničí Bjarni Benediktsson. Podle něj ale v současné době nejsou ohroženy lidské životy a mezinárodní letiště nedaleko metropole Reykjavíku zůstává otevřené.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erupce na Islandu

Při erupci sopky se vytvořila dlouhá puklina, z níž tryskalo 100 až 200 metrů krychlových lávy za sekundu (ilustrační foto) | Foto: Sigurdur Davidsson | Zdroj: Reuters

Intenzita erupce od pondělního večera zeslábla a díky příznivému větru také zatím není nebezpečí, že by hlavní město zahalil oblak sopečných plynů, před čímž varovali v úterý meteorologové.

,Jako z apokalyptického filmu.‘ Island má vytékající lávu pod kontrolou, na místo přijíždí turisté

Číst článek

Sopka vybuchla v pondělí pozdě večer na poloostrově Reykjanes. Stalo se tak po týdnech otřesů půdy v regionu, které vedly v listopadu k evakuaci více než 3000 obyvatel rybářského města Grindavík. Podle místních úřadů je erupce výrazně větší než minulé případy v této vulkanicky aktivní oblasti.

V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů. Podle expertů taková krize nyní nehrozí.

Problémy podle Benediktssona nepůsobí zatím ani sopečné plyny. „Situaci ale bedlivě sledujeme. Tyto věci jsou nepředvídatelné. Nejsem vědec, ale odborníci nám říkali, že erupce by mohla pokračovat týdny, možná i měsíce,“ řekl šéf islandské diplomacie v rozhovoru s televizním kanálem Sky News.

Pukliny s tryskající lávou

Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku v oblasti, kde se nacházejí také geotermální lázně Modrá laguna, patřící mezi největší turistické atrakce země, a geotermální elektrárna Svartsengi, kolem níž byla v minulých týdnech preventivně vystavěna ochranná bariéra.

Zatím nejsou informace, že by proud lávy stékající ze sopky obytné domy či infrastrukturu ohrožoval.

Otřesy probudily islandskou sopku. Rozsah erupce ‚mnohonásobně převyšuje‘ parametry poslední doby

Číst článek

Při erupci se vytvořila dlouhá puklina, z níž tryskalo 100 až 200 metrů krychlových lávy za sekundu. Intenzita nyní zeslábla, podle islandského meteorologického ústavu by se ale mohly v puklině otevřít další magmatické komíny, napsala agentura DPA.

Adalheidur Halldórsdóttirová, která žije v obci Sandgerdi asi 20 kilometrů od Grindavíku, uvedla, že erupci pozorovala v noci na úterý ze svého domova. „Měli jsme tady vulkanické erupce už v minulosti, tohle je ale poprvé, co jsem se opravdu bála,“ řekla BBC.

Podle Halldórsdóttirové nastala v pondělí večer lehká panika a ona se vydala nakoupit zásoby pitné vody, v úterý se ale život v oblasti vrátil k normálu. „Jsem teď v práci a pořád vidím záři na obloze,“ uvedla v úterý.

Hans Vera patří k lidem, kteří byli minulý měsíc evakuováni z Grindavíku. Před pondělní erupcí doufal, že by mu úřady mohly dovolit se do města na Vánoce vrátit. „Teď jsem přesvědčený, že úřady lidem nedovolí se v brzké budoucnosti ke Grindavíku přiblížit,“ uvedl podle BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme