,Stovky let erupcí.‘ Na islandském poloostrově Reykjanes podle expertů začíná cyklus výbuchů sopek

Islandský poloostrov Reykjanes čekají podle expertů desítky let zvýšené vulkanické činnosti. V souvislosti se stovkami malých zemětřesení, které jihozápad Islandu zasáhly v posledních dnech a které vyvolávají obavy z větší erupce, to ve čtvrtek uvedl server BBC News.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod oblastí se nyní táhne 15 kilometrů dlouhý magmatický tunel, který sahá až k mořskému dnu

Pod oblastí se nyní táhne 15 kilometrů dlouhý magmatický tunel, který sahá až k mořskému dnu | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

„Po osmisetleté přestávce začaly na Reykjanesu v roce 2021 znovu výbuchy sopek, což může znamenat začátek nového cyklu erupcí,“ řekl pro BBC Matthew Roberts z Islandského meteorologického ústavu.

Otřesy půdy z posledních dnů vedly k víkendové evakuaci rybářského přístavu Grindavík s téměř 4000 obyvateli. V ulicích města se objevily široké pukliny a popraskaly i některé domy.

Podle Robertse město postupně klesá, což poškození domů a silnic dál zhoršuje. Západní část Grindavíku klesla už o více než metr a tento proces pokračuje rychlostí asi čtyři centimetry za den, uvedl Roberts.

Pod oblastí se nyní táhne 15 kilometrů dlouhý magmatický tunel, který sahá až k mořskému dnu. „Nečekáme explozivní erupci,“ uvedl Roberts k současné situaci v oblasti, přičemž podotkl, že to ale nemusí být dobrá zpráva.

Otřesy půdy z posledních dnů vedly k víkendové evakuaci rybářského přístavu Grindavík s téměř 4000 obyvateli. | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Při výbušné, explozivní erupci je do okolí prudce vyvrhován sopečný materiál. Erupce nízké intenzity by ale mohla znamenat, že láva se bude vylévat z řady puklin celé týdny, vysvětlil Roberts.

‚Čas právě nadešel‘

„Kdyby se tak stalo, tekla by láva na jih - zřejmě ke Grindavíku - a také patrně na sever a západ, tedy ke geotermální elektrárně Svartsengi a k lázním Modrá laguna,“ prohlásil Roberts.

Preventivní plány proto počítají s vybudováním ochranných bariér, s jejichž konstrukcí kolem elektrárny se už začalo.

Edward Marshall ze Severského vulkanologického centra Islandské univerzity se podobně jako Roberts domnívá, že nynější hrozící erupce na poloostrově Reykjanes je součástí cyklu vulkanické aktivity, který se vrací zhruba jednou za 1000 let.

„Ten čas právě nadešel. Můžeme se připravit na stovky let erupcí na Reykjanesu,“ řekl serveru Livescience.

„Geologické záznamy ukazují, že období nečinnosti trvají mezi 600 a 1200 roky a po nich následují období erupcí dlouhá 200 až 500 let,“ napsal serveru Livescience profesor vulkanologie Clive Oppenheimer z Cambridgeské univerzity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme