Islanďané vidí krizi různě. Pro některé skončila, jiní čekají další rány
Ještě nedávno byl Island podle OSN nejlepší zemí pro život. Pak došlo na ostrově ke kolapsu bankovnictví a islandská koruna spadla na historické minimum. Od pádu ekonomiky už uplynuly dva roky. Mnozí Islanďané zažili opravdu perné časy, hlavně ti, co to přehnali s půjčkami. Někteří krizi na vlastní kůži zažívají doteď. Projevuje se to i u reykjavické pobočky Červeného kříže, kde počet klientů stále roste. Jsou ale i Islanďané, kterých se kolaps nijak zvlášť nedotkl.
V Reykjavíku na první pohled nepoznáte, že by krize nějak výrazně změnila životy lidí. Jedí v restauracích, v kavárnách v poklidu popíjejí kávu a městem brázdí v ne zrovna levných automobilech.
Paní Jóhanna vlastní obchůdek s islandským zbožím a současný stav vidí jasně: „Situace je stále těžká, spousta lidí ztratila práci a na nějakou nezaměstnanost jsme tady na Islandu donedávna nebyli příliš zvyklí.“
Čtyřiapadesátiletá Jóhanna měla ale štěstí. Krize jí osobně příliš nezasáhla, a to také díky tomu, že neztratila soudnost a zdravý rozum.
„Já jsem na tom dobře, protože nemám vysokou půjčku na byt ani na nové luxusní auto, zaměstnávám sama sebe ve svém obchůdku, který velmi dobře prosperuje. Prodávám totiž pouze oblečení vyrobené na Islandu a o to je nejen u turistů pořád velký zájem. Takže já krizi nijak zvlášť nepociťuji,“ říká.
'Kreppa' straší hlavně metropoli
Pojďme se ale podívat také na venkov. Siglufjordur je malé rybářské městečko na severu Islandu, odkud už zbývá jen kousek k severnímu polárnímu kruhu.
Když se tu zeptáte na kreppu, tedy na krizi, zdejší lidé vám řeknou, že jim sice stejně jako po celém Islandu zdražily potraviny a dolehl na ně krach bank, ale ve výrazně menší míře než na obyvatele metropole.
Potvrzuje to i zdejší lutheránský kněz Sigurdur Aegisson: „Banky malým městům tolik nepůjčovaly, proto je zasažený hlavně Reykjavík. Myslím, že právě to nás zachránilo.“
Islanďané vidí současnou situaci různě. Někteří ji považují za vyřešenou, jiní zase čekají na další rány. A to oprávněně. Tisícům rodin hrozí vystěhování, protože nesplácejí hypotéky. Chystají se i škrty a propouštění ve zdravotnictví. Právě lékaři také po krizi Island nejčastěji opouštějí.