Islandské volby vyhrála současná vládní koalice. V parlamentu nakonec nebude většina žen

Islandská vládní koalice v sobotních volbách podle konečných výsledků opět získala většinu v parlamentu. Původní výsledky naznačovaly, že Island bude mít v Evropě první parlament, ve kterém budou převažovat ženy. Po přepočtu hlasů mu však tento primát těsně unikl, uvedla agentura AFP s odvoláním na volební komisi.

Aktualizováno Reykjavík (Aktualizováno: 23:54 26. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir | Foto: Ole Berg-Rusten | Zdroj: Reuters

Předvolební průzkumy naznačovaly, že současná koaliční vláda v čele s premiérkou Katrín Jakobsdóttir ve volbách o většinu v parlamentu přijde. Díky růstu podpory koaliční Pokrokové strany však koalice jako celek naopak své postavení zlepšila, ačkoli si premiérčino Levicově-zelené hnutí pohoršilo.

Těsné volby v Německu: karty rozdané tím nejkomplikovanějším způsobem a dvě koalice ve hře

Číst článek

Strany z vládní koalice podle agentury Reuters obsadí 37 ze 63 křesel v parlamentu. Levicově-zelené hnutí získalo pouze osm křesel, zatímco v roce 2017 to bylo 11 křesel. Centristická Pokroková strana si však polepšila o pět křesel na 13 křesel. Součástí vládní koalice je rovněž konzervativní Strana nezávislosti, která si udržela 16 křesel a zůstala nejsilnější stranou v parlamentu.

Celosvětově vede Rwanda

Ženy v parlamentu po volbách obsadí nakonec „jen“ 30 křesel, tedy bezmála 48 procent, řekl podle AFP předseda volební komise Ingi Tryggvason. Poměr počtu žen v parlamentu je ovšem i po revizi nejvyšší v Evropě, neboť dosavadní rekordman Švédsko má žen ve svém zákonodárném sboru 47 procent, připomíná agentura AP.

Před přepočtem hlasů měl mít islandský parlament 33 poslankyň, tedy 52 procent. V současném složení je 24 žen, respektive 38 procent. Podle statistiky Světové banky celosvětovému žebříčku vévodí Rwanda s 61, Kuba s 53 a Spojené arabské emiráty s 50 procenty. V České republice je v parlamentu 23 procent žen.

AP si všímá, že ze země těsně přiblížila nadpolovičnímu podílu žen v parlamentu navzdory celkové ztrátě voličské přízně u levicových stran, které uplatňují kvóty pro rovné zastoupení žen na kandidátkách. Podle politoložky Silji Báry Ómarsdóttirové se jim však podařilo vytvořit novou obecnou normu, kdy při výběru kandidátů není přijatelné pominout rovnost pohlaví.

Změny klimatu byly hlavním tématem předvolební kampaně na severoatlantickém ostrově se 360 tisíci obyvateli, který je z velké části pokryt ledovcovým příkrovem. Do popředí se toto téma dostalo po letošním – na islandské poměry  mimořádně teplém létě, během kterého teploty v 59 dnech přesáhly teplotu 20 stupňů, což způsobilo silný úbytek ledovců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme