Islandský expremiér se zpovídá před soudem za nedostatečný zásah během finanční krize

Na Islandu dnes stanul před soudem bývalý premiér Geir Haarde. Zvláštní tribunál ho soudí za zanedbání povinností v době celosvětové finanční krize v roce 2008. Obžaloba expremiéra vinní konkrétně z nečinnosti, která vedla ke krachu islandského bankovního sektoru a hluboké ekonomické krizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Island

Island | Foto: Kateřina Křenová

Island tehdy na rozdíl od zbytku Evropy a Ameriky odmítl zachránit tři hlavní banky a ty tak velmi rychle zkrachovaly. Následná inflace dosáhla 14 % a islandská koruna ztratila třetinu své hodnoty. Celková cena krachu se podle odhadů zatím vyšplhala na 75 % předkrizového HDP.

Přestože parlamentní vyšetřovací komise vinu rozdělila mezi několik ministrů bývalé vlády a řadu vysokých státních úředníků, zodpovídat před soudem se má pouze bývalý premiér. O stíhání expremiéra navíc rozhodli poslanci nového parlamentu, jeho právníci proto tvrdí, že se jedná o politickou pomstu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda informuje o procesu s islandským expremiérem

„Je jasné, že jde spíše o symbolickou záležitost, když ostatní ministři a státní úředníci stíhání unikli. Navíc on za globální finanční krizi opravdu nemohl. Zachránit banky také nebylo v islandských silách, protože jejich dluhy převyšovaly finanční rezervy centrální banky. A nakonec dost možná tím, že nenalil peníze do islandských bank, zachránil zemi před bankrotem,“ domnívá se Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Obhájci se snaží bývalého premiéra zcela zprostit obžaloby. Celkem mají šest námitek k zahájení soudního procesu.

Sám expremiér je přesvědčen, že jednal v zájmu celé země. Dopad jeho rozhodnutí na občany byl ovšem zdrcující a prakticky vedl ke zničení celé islandské střední třídy.

„Když si jako příklad vezmeme programové prohlášení naší vlády, tak při snížení platů o 10 % a růstu DPH o 10 % klesne životní úroveň lidí o pětinu. A od toho už je jen malý kousek k takovým občanským nepokojům jaké vedly k pádu islandské vlády a k procesu s bývalým premiérem,“ přirovnává Bouda.

Bývalého premiéra soudí zvláštní tribunál složený z ústavních soudců, univerzitních profesorů práva i volených zástupců parlamentu a občanů.

Tento soud vznikl na Islandu už v roce 1905 a pod jeho jurisdikci spadají právě vládní ministři, kteří poruší ústavu, zákony nebo zneužijí své pravomoci. Geir Haarde před ním stanul jako první politik v historii země.

Pokud bude expremiér uznán vinným, hrozí mu až dva roky za mřížemi.

Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme