Islandský parlament ovládne po předčasných volbách levice

Sociálnědemokratická aliance se stala očekávanou vítězkou předčasných parlamentních voleb na Islandu. Ostrovní země tak s největší pravděpodobností v příštím volebním období vůbec poprvé v historii povede levicová koaliční vláda. Tu sociální demokraté sestaví s dalším úspěšným účastníkem voleb, kterým je Levicově-zelené hnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí islandská premiérka Johanna Sigurdardottirová při hlasování v předčasných volbách | Foto: ČTK/AP

Po sérii nemilých překvapení z minulého roku se včerejší předčasné parlamentní volby obešly pro změnu bez překvapení. Otázka, jak z bezprecedentní krize ven, však na ostrově sopek a ledu zůstává nevyřešena a situace nové vlády bude v tomto ohledu vše jen ne záviděníhodná.

Před budoucí premiérkou Johannou Sigurdadottirovou stojí kromě stabilizace ekonomiky a zvýšení důvěryhodnosti Islandu také nelehký úkol odvrátit hrozící odliv mozků z Islandu do Evropy. Nemalá část Islanďanů se už přitom nechala slyšet v tom smyslu, že by ráda zkusila štěstí jinde.

Sigurdadottirová by však ráda Evropu vpustila naopak na Island, neboť její sociálnědemokratická strana je jedinou formací volající po islandském přičlenění k Evropské unii. Sedmadvacítka již dříve dala najevo, že je ochotna Island urychleně přijmout.

Vzhledem k tomu, že většina Islanďanů se obává především evropských kvót v oblasti rybolovu, však očekávané intenzivnější námluvy mezi Islandem a EU zřejmě nebudou rychlé ani snadné.

Tomáš Sniegoň, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme