Islandský parlament ovládne po předčasných volbách levice

Sociálnědemokratická aliance se stala očekávanou vítězkou předčasných parlamentních voleb na Islandu. Ostrovní země tak s největší pravděpodobností v příštím volebním období vůbec poprvé v historii povede levicová koaliční vláda. Tu sociální demokraté sestaví s dalším úspěšným účastníkem voleb, kterým je Levicově-zelené hnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí islandská premiérka Johanna Sigurdardottirová při hlasování v předčasných volbách | Zdroj: ČTK

Po sérii nemilých překvapení z minulého roku se včerejší předčasné parlamentní volby obešly pro změnu bez překvapení. Otázka, jak z bezprecedentní krize ven, však na ostrově sopek a ledu zůstává nevyřešena a situace nové vlády bude v tomto ohledu vše jen ne záviděníhodná.

Před budoucí premiérkou Johannou Sigurdadottirovou stojí kromě stabilizace ekonomiky a zvýšení důvěryhodnosti Islandu také nelehký úkol odvrátit hrozící odliv mozků z Islandu do Evropy. Nemalá část Islanďanů se už přitom nechala slyšet v tom smyslu, že by ráda zkusila štěstí jinde.

Sigurdadottirová by však ráda Evropu vpustila naopak na Island, neboť její sociálnědemokratická strana je jedinou formací volající po islandském přičlenění k Evropské unii. Sedmadvacítka již dříve dala najevo, že je ochotna Island urychleně přijmout.

Vzhledem k tomu, že většina Islanďanů se obává především evropských kvót v oblasti rybolovu, však očekávané intenzivnější námluvy mezi Islandem a EU zřejmě nebudou rychlé ani snadné.

Tomáš Sniegoň, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme