Islandský premiér rezignoval kvůli Panama Papers, vládní strana už vybrala jeho nástupce

Islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson rezignoval v souvislosti s kompromitujícími dokumenty panamské firmy Mossack Fonseca. Informaci přinesla agentura AFP. Gunnlaugsson čelí podezření, že spolu s manželkou skrývali své investice v bankách, které během finanční krize vykupovala islandská vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson | Zdroj: Reuters

Gunnlaugsson tvrdí, že on ani manželka žádná pravidla neporušili. Rezignovat do úterního odpoledne odmítal.

Podle tisíců demonstrantů, kteří dnes vyšli do ulic hlavního města Reykjavíku, ztratil Gunnlaugsson věrohodnost. Jeho odstoupení požadovala také opozice.

Gunnlaugsonnovu rezignaci musí ještě formálně potvrdit islandský prezident a také jeho vlastní Progresivní strana. Ta už ale vybrala nástupce – novým premiérem bude ministr pro rybolov a zemědělství Sigurdur Ingi Johansson.

Britští labouristé chtějí vyšetřit spojení Cameronovy rodiny s Panama Papers

Číst článek

Z takzvaných panamských dokumentů vyplynulo, že společnost Mossack Fonseca měla v roce 2007 Gunnlaugssonovi a jeho manželce Anně Pálsdóttirové koupit na Britských Panenských ostrovech firmu Wintris. Tam ukryli miliony dolarů investic.

Společnost Wintris měla navíc investiční podíl ve třech islandských bankách, které zbankrotovaly kvůli následkům finanční krize, a má u nich pohledávky za více než čtyři miliony dolarů.

Únik informací o fungování firem v daňových rájích | Foto: ČTK

ČRo, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme