Istanbul, město koček. Potulná zvířata jsou nedílnou součástí tureckého velkoměsta

Na úzké istanbulské uličky shlíží ze střech domů a okenních parapetů. Další čtyřnohé šelmy zase život ve městě sledují z prahů domů, u kterých si vyhřívají kožichy nebo škemrají o zbytky jídla. Podívejte se na fotoreportáž o potulných kočkách Istanbulu, kterou připravil reportér agentury Reuters.

Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ať už se vyhřívají na slunci, rvou se mezi sebou, nebo pátrají po jídle v lokálních obchodech, kočky se staly nedílnou součástí Istanbulu.

Jak popisuje reportér Reuters, jsou zkrátka všude a nikoho v metropoli už nepřekvapí, když potká kočku v hale kancelářské budovy nebo stočenou na barové židli v místním podniku.

Kočky se staly nedílnou součástí Istanbulu. | Foto: Goran Tomasevic | Zdroj: Reuters

Majitelé obchodů znají kočky v sousedství většinou jménem. Milovníci chlupatých šelem pro ně nakupují zateplené boudy pro chladné noci, jiní si je během mrazů berou domů.

„Peníze nejsou pro některé lidi problém, když jde o kočky,“ uvedl Ozan, který pracuje ve zverimexu. „Lidé se tu starají o kočky se zlomenou tlapkou, o slepé kočky i ty, co mají žaludeční problémy. Vezmou je k veterináři, a když jsou zase v pořádku, vrátí je na ulici,“ dodal.

V atraktivní čtvrti Cihangir není podle reportéra neobvyklé, že si kočky udělají z poslední volné židle v přeplněném baru místo na spaní a zákazníci kolem nich trpělivě postávají a mazlí se s nimi.

Kočky jako posvátná zvířata?

Kadeřnice Esra popsala, jak ve volných chvílích před salonem, kde pracuje, hladí dvě už dobře známé kočky. Starost o zvířata jí podle jejích slov pomohla překonat těžké životní období.

Majitelé obchodů a podniků znají kočky v sousedství většinou jménem. | Foto: Goran Tomasevic | Zdroj: Reuters

„Začala jsem se věnovat psům a kočkám, kteří se toulali kolem, kupovala jsem jim žrádlo a krmila je. Později jsem si uvědomila, že mi to opravdu pomohlo,“ vysvětlila.

Neobvyklé v Istanbulu není ani to, když kočky skáčou do klína stálým zákazníkům restaurací při hledání pohodlného místa na odpočinek – a ve snaze získat kousek jídla i pro sebe.

Necati, který se živí sběrem papíru v ulicích města, každé ráno vaří kuře, které pak zavěsí na svůj vozík a během dne krmí potulné kočky. Podle něj jsou kočky posvátná zvířata, a to i kvůli příběhu o kočce, která ochránila proroka Muhammada před smrtelným ištknutím hada. „Měli bychom kočky milovat. Lidi jsou nevděční,“ řekl.

Posvátné zvíře?

Na Blízkém východě bývaly kočky oceňovány už od starověku, což přešlo do i do islámu. Kočka domácí je v islámu uctívané zvíře, které je obdivováno pro svou čistotnost. Podle islámské tradice, jak je uložena v hadísech, vyprávěních a výrocích proroka, Mohamed zakázal pronásledování a zabíjení koček.
Jeden z Mohamedových druhů byl nazýván Otec koťat, protože jednou viděl malou kočku, jak se pokouší u zdi ukrýt před sluncem. Vzal kočku do rukávu a nosil ji tam, aby ji před žárem slunce uchránil.
Tentýž muž tvrdil, že slyšel Mohameda, jak říká, že jedna žena přišla do pekla, protože nechala vyhladovět koťata a nedala jim ani žádnou vodu. Mohamedova žena Aiša to ale zpochybňovala. Jiná historka zase líčí, jak kočka usnula na prorokově rukávu v nevhodný okamžik, když muž potřeboval odejít na modlitbu. Aby kočku nemusel budit, rukáv si uřízl a šel bez něj.

Zdroj: Český rozhlas Vltava

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme