V Istanbulu dokončili rekonstrukci střechy Velkého bazaru, poničilo ji i natáčení Jamese Bonda

Po dvou letech byla dokončena renovace střech Velkého bazaru v Istanbulu. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na předsedu nadace, která nejnavštěvovanější krytý trh na světě spravuje. Stav střechy se podle nadace zhoršil při natáčení filmu o Jamesi Bondovi Skyfall. Rekonstrukce stála 30 milionů tureckých lir (114 milionů korun).

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký bazar v Istanbulu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Stav střechy se podle nadace zhoršil při natáčení úvodní scény filmu Skyfall z roku 2012, v níž James Bond na motorce po střechách zběsile pronásleduje nepřítele Jejího Veličenstva.

K rekonstrukci, která stála 30 milionů tureckých lir (114 milionů korun), nadace přikročila, aby se po dlouhém období, kdy komplex chátral, předešlo zřícení části střech a dalšímu poškození statiky. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních střech se hemžilo satelitními anténami, klimatizacemi a nádržemi na vodu, které sem majitelé krámků dávali bez povolení. Hrozilo také, že stavbu poškodí prosakování vody.

Velký bazar v Istanbulu se dočká rekonstrukce, potrvá až 10 let

Číst článek

Velký bazar byl centrem obchodu za osmanské říše, která ovládala velkou část Blízkého východu a severní Afriky po šest století, než se zhroutila po první světové válce.

Stavba jednoho z největších a nejstarších tržišť na světě začala v roce 1455, dva roky po dobytí Konstantinopole Turky, za vlády sultána Mehmeta II. řečeného Dobyvatel.

Zastřešený labyrint šedesátky uliček denně navštíví kolem 300 000 lidí. Nachází se na historickém poloostrově turecké metropole, kde je rovněž Modrá mešita a bývalý chrám svaté Sofie. Obsahuje téměř 3000 obchodů zaměstnávajících

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme