Opoziční kandidát Imamoglu opět vyhrál volby starosty Istanbulu, soupeř už mu pogratuloval

Opakované volby starosty Istanbulu v neděli vyhrál Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), který zvítězil i v anulovaných březnových volbách. Vyplývá to z takřka konečných výsledků hlasování. Protikandidát Binali Yildirim z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana již Imamogluovi pogratuloval, napsala agentura Reuters.

Istanbul (Aktualizováno: 21:15 23. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imamoglu své opakované vítězství označil za nový začátek. Prohlásil, že je připraven na konstruktivní spolupráci s Erdoganem, která poslouží městu. Prezidentovi chce nyní předložit plán rozvoje Istanbulu.

„Istanbul zahajuje novou kapitolu, která bude založena na spravedlnosti, rovnosti, lásce a toleranci. Vyhazování peněz, okázalost a arogance skončí,“ řekl Imamoglu.

Volební místnosti se otevřely v 08.00 místního času (07.00 SELČ) a uzavřely se v 17.00 místního času (16.00 SELČ). Na 10,56 milionu oprávněných voličů tak mělo na odevzdání hlasu devět hodin.

Istanbul zvolí starostu. Bílí Turci věří v porážku Erdoganovy AKP a začátek změn v celé zemi

Číst článek

O post starosty největšího tureckého města, v němž žije téměř pětina z 82 milionů obyvatel Turecka, soupeřili bývalý premiér Yildirim s Imamogluem z CHP, který anulované volby vyhrál o 13 000 hlasů.

Nyní je vítězství výraznější, neboť neoficiální výsledek mu slibuje 53,6 procenta hlasů, zatímco Yildirima podpořilo 45,4 procenta zúčastněných voličů, což je podle AP rozdíl 777 000 hlasů.

Ústřední volební komise ještě výsledky oficiálně neoznámila, ale její šéf přislíbil, že tak učiní co nejdříve.

„Ekremu Imamogluovi, který podle neoficiálních výsledků vyhrál, gratuluji,“ napsal na twitteru prezident Erdogan. Ten se dříve opakovaně nechal slyšet, že „kdo získá Istanbul, získá Turecko“.

Imamogluovo vítězství po téměř dvou dekádách připravilo Erdoganovu stranu o moc na istanbulské radnici. Opakovaná prohra ve městě, kde v 90. letech Erdogan sám starostoval, je podle Reuters pro prezidenta nepříjemná a může oslabit jeho moc, která se donedávna jevila jako neotřesitelná.

Turecká demokracie

Podle některých voličů, s nimiž hovořila agentura Reuters, by ovšem případné vítězství kandidáta AKP mohlo vyvolat vlnu protestů a zpochybňování výsledků.

Yildirim již prohlásil, že doufá, že Imamoglu bude dobrým starostou. „Gratuluji mu a přeju mnoho štěstí. Mým přáním je, aby Imamoglu dobře sloužil Istanbulu,“ uvedl. Neúspěšný vládní kandidát rovněž řekl, že istanbulské volby jsou dokladem toho, že demokracie v Turecku funguje výborně.

Oba kandidáti odevzdali hlas se svými rodinami. „Ve jménu našeho Turecka, ve jménu našeho Istanbulu, tohle jsou velmi důležité volby,“ řekl Imamoglu po hlasování svým příznivcům. Dodal, že vedle výběru starosty lidé rozhodovali i o nápravě nezákonných procesů, kterým Turecko čelí.

Yildirim po odevzdání obálky do volební urny, což vykonal spolu s malou vnučkou, pronesl krátký smířlivý projev. „Pokud jsem někdy udělal něco špatnému svým oponentům či bratrům v Istanbulu, pak bych je rád požádal o odpuštění a požehnání,“ řekl.

‚Zahraniční síly‘

Proti výsledku březnových voleb podala AKP stížnost kvůli neregulérnosti, čemuž ústřední volební komise vyhověla. Ve svém zdůvodnění označila za pochybení skutečnost, že někteří lidé pracující v místních volebních komisích nebyli zaměstnanci státní správy.

Ještě předtím ale Imamoglua v úřadu starosty potvrdila a Imamoglu funkci vykonával tři týdny. Opozice rozhodnutí opakovat volby kritizovala.

„Je to pravdu směšné, že se volby opakují. Vítěz vyhrál férově a čestně,“ řekl během hlasování agentuře Reuters padesátiletý Asim Solak, který přiznal, že ve čtvrti Tesvikiye, kde je silná opozice, skutečně volil opozičního kandidáta. „Je známo, kdo volby anuloval. Doufáme, že tahle opakovaná volba pro ně bude lekcí,“ dodal.

O deset let starší realitní makléř Bayram naopak dal svůj hlas zástupci AKP Yildirimu. Domnívá se totiž, že opozici podporují zahraniční mocnosti - Spojené státy, Evropa a Izrael. Podle jeho názoru by s jejím vítězstvím přišel chaos.

„Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Všechny tyhle zahraniční síly nemají rády Erdogana, takže je mým přítelem,“ řekl agentuře Reuters v istanbulské čtvrti Kagithane - baště AKP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme