Turecká policie zadržela osobu odpovědnou za nedělní výbuch v Istanbulu, uvedl ministr vnitra Soylu

Turecká policie v souvislosti s nedělní explozí v centru Istanbulu zadržela ženu podezřelou z nastražení bomby. Jde syrskou občanku, která vypověděla, že ji vycvičili kurdští radikálové, informovala policie. V souvislosti s útokem s šesti mrtvými a více než 80 zraněnými bylo podle policie zadrženo dohromady 46 lidí. Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu předtím z atentátu obvinil Stranu kurdských pracujících (PKK), která podíl na atentátu popírá.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Istanbul (Aktualizováno: 14:05 14. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch v pěší zóně v centru Istanbulu si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a řadu zraněných

Výbuch na pěší zóně v centru Istanbulu si vyžádal šest mrtvých a 81 zraněných | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters se turecké úřady domnívají, že osoba, která provedla bombový útok v Istanbulu, je napojena na kurdské radikály. Nevylučují ale ani napojení na takzvaný Islámský stát. Nejmenovaný vysoce postavený funkcionář Reuters řekl, že podle prvních zjištění měla zadržená vazby na PKK. Tu považují Turecko, USA i EU za teroristickou organizaci.

Výbuch v tureckém dole nepřežilo 40 lidí. Záchranáři pátrají po dalších 15 hornících

Číst článek

Instrukce k akci přišly podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z Kobani, města na severu Sýrie, kde turecká armáda v posledních letech vede operaci proti kurdským milicím YPG.

Ženou podezřelou z nastražení bomby je Ahlam Albašírová. Podle policie vypověděla, že ji vycvičili kurdští radikálové v Sýrii a do Turecka přišla přes oblast kolem syrského města Afrín na severozápadě Sýrie. Dostala prý povel od kurdských milicí YPG, které Ankara považuje za křídlo PKK.

K výbuchu došlo v obchody a restauracemi lemované ulici Istiklal kolem 16.20 místního času (14.20 SEČ). Na místo byli vzápětí vysláni záchranáři, hasiči a policie. V době útoku se po ulici procházeli lidé, kteří vyrazili na nákupy, turisté a rodiny. 

Oběti výbuchu

Istanbulský guvernér Ali Yerlikaya na twitteru informoval, že podle prvních informací přišli o život čtyři lidé a dalších 38 jich bylo zraněno. Všechny oběti jsou občané Turecka.

Turecký prezident Erdogan vzápětí oznámil, že podle nových údajů zahynulo šest lidí a 53 dalších bylo zraněno. „Pachatelé tohoto odporného útoku budou odhaleni,“ řekl prezident dvě hodiny po výbuchu a zdůraznil, že útočníky čeká trest. Počet zraněných se později vyšplhal na 81. 

Padesát lidí s lehčími zraněními zdravotníci z nemocnice už propustili. Pět lidí leží na jednotce intenzivní péče, dva z nich jsou v kritickém stavu, uvedly úřady v Istanbulu. Na běžném oddělení je 31 zraněných.

Turecké úřady informovaly, že mezi oběťmi je zaměstnanec tureckého ministerstva a jeho dcera. Na jednotkách intenzivní péče leží pět zraněných, dva z nich jsou v kritickém stavu.

„Snahy porazit Turecko a turecký lid prostřednictvím terorismu dnes selžou stejně jako včera a stejně jako selžou i zítra,“ řekl prezident Erdogan na tiskové konferenci. „Bylo by nesprávné tvrdit, že se nepochybně jedná o teroristický útok, ale první vývoj a první informace od mého guvernéra jsou takové, že to zavání terorismem,“ dodal.

PKK v pondělí popřela, že by byla do bombového útoku jakkoli zapletena, a prohlásila, že neútočí na civilisty. „Pro nás nepřipadá v úvahu jakkoli cílit na civilisty,“ uvedla PKK. „Je dobře známo, že s touto událostí nemáme nic společného, že si nebereme za terč civilisty a že odmítáme akce, které tak činí,“ uvedla PKK v prohlášení, které zveřejnila agentura Firat blízká této organizaci.

Videa zveřejněná na sociálních sítích zachytila hlasitý výbuch a šlehající plameny. Na řadě dalších záběrů z následků exploze jsou vidět i oběti ležící na ulici plné střepů z vysypaných výloh. Rušnou třídou v době exploze procházelo mnoho lidí, kteří se vzápětí dali na útěk. Třída byla uzavřena a obchody zavřeny.

Zákaz informování

Turecko schválilo zákon o dezinformacích, kritici hovoří o snaze Erdogana omezit svobodu slova

Číst článek

Turecký Červený půlměsíc informoval, že kvůli množství zraněných byly do okolních nemocnic převezeny další zásoby krve.

„Když jsem uslyšel výbuch, zkameněl jsem. Lidé ztuhli a dívali se na sebe, pak začali utíkat pryč. Co jiného můžete dělat,“ popsal explozi pětačtyřicetiletý Mehmet Akus, který pracuje v jedné z místních restaurací.

Turecký úřad pro dohled nad sdělovacími prostředky vydal dočasný zákaz informování o výbuchu. Turecká média tak nemohou ukazovat videa zachycující okamžik výbuchu nebo jeho následky. Turecká nejvyšší rada pro rozhlasové a televizní vysílání podobné zákazy po útocích a nehodách zavedla i v minulosti.

Reakce ze zahraničí

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že konzulát v Istanbulu v tuto chvíli nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli čeští občané. 

Ministr zahraničí Jan Lipavský na twitteru napsal, že jej exploze v Istanbulu hluboce šokovala. „Mé myšlenky míří k obětem, pozůstalým, rodinám a všem těm, kteří truchlí,“ uvedl, přičemž vyjádřil Turecku nejhlubší soustrast.

I am deeply shocked by the explosion in Istanbul. My thoughts go out to the victims, bereaved families and all those in mourning. I extend my deepest sympathies to the people of the Republic of Türkyie.

17:12 – 13. 11. 2022

28 422

Řada dalších zemí, včetně Řecka, Egypta, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Pákistánu také vyjádřila soustrast pozůstalým a útok odsoudila. Francouzský prezident Emmanuel Macron poznamenal, že se nedělní útok v Istanbulu stal přesně sedm let poté, co islamističtí extremisté v pařížském hudebním klubu Bataclan a na dalších místech ve francouzské metropoli zabili 130 lidí.

„V den, který je pro náš národ tak symbolický, kdy vzpomínáme na oběti, které zemřely 13. listopadu 2015, je turecký lid zasažen útokem na své srdce, Istanbul,“ uvedl Macron. „Turkům: sdílíme váš zármutek. V boji proti terorismu stojíme při vás,“ dodal.

Předseda Evropské rady Charles Michel označil zprávy přicházející z Istanbulu za strašné, kondoloval obětem a uvedl, že je v myšlenkách s obyvateli Turecka.

Turecko bylo v letech 2015 až 2017 zasaženo řadou smrtících bombových útoků, které spáchala teroristická skupina Islámský stát a zakázané kurdské skupiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme