Itálie a další státy volají kvůli uprchlíkům z Afriky po větší pomoci z EU

Itálie i další státy chtějí, aby ostatní země Evropské unie víc přispěly na pátrání po lodích s uprchlíky, kteří vyplouvají z Afriky do Evropy. Tyto plavby mají někdy fatální následky – jedna z největších tragédií se odehrála v noci na neděli asi 200 kilometrů jižně od italského ostrova Lampedusa. Zahynulo při ní několik set lidí. Mluví se až o 700 mrtvých, konečný počet však může být i vyšší, protože záchranné práce dál pokračují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci v sicilském přístavu Pozzallo (snímek z 19. dubna) | Zdroj: Reuters

Ve Středomoří po uprchlících pátrají lodě a letadla ze společné evropské operace Triton. Ta však má výrazně míň záchranných prostředků, než měla bývalá italská operace Mare Nostrum.

Tu Itálie loni ukončila kvůli vysokým nákladům a také kritice, že prý může běžence k cestě do Evropy lákat.

Evropská unie na větší operaci, než je Triton, prý nemá peníze ani další prostředky. Pokud by se měla snaha o záchranu běženců zvýšit, musely by tak přispět jednotlivé členské země EU.

O dění ve Středozemním moři budou dnes na schůzce v Lucemburku mluvit ministři zahraničí členských zemí Evropské unie. O penězích na pátrání po lodích s uprchlíky by však museli rozhodnout buď lídři členských zemí EU, nebo ministři vnitra.

Pátrání pokračuje

O tom, že problém je vážný, svědčí i nejnovější případy. Italská pobřežní stráž zachránila asi stovku uprchlíků z opuštěné lodi ve Středozemním moři.

Kromě toho pokračuje pátrání po stovkách běženců z lodi, která se v noci na neděli převrátila jižně od ostrova Lampedusa. Na její palubě a v podpalubí bylo údajně 700 běženců mířících přes Libyi do Evropy, jeden ze zachráněných však řekl, že na lodi mohlo být až 950 lidí. Mnoho z nich prý pašeráci zamkli v podpalubí.

Na rozsáhlé pátrací operaci se podílí 18 lodí, kromě pobřežní stráže pomáhají i obchodní lodě a námořnictvo. Podle italského premiéra Mattea Renziho je většina uprchlíků zřejmě po smrti. Z vody se zatím podařilo vylovit jen 28 živých.

Potopení rybářské lodi bylo už třetím podobným neštěstím během jediného týdne.

Grafický přehled tragických nehod lodí s uprchlíky z Libye do Evropy v posledních dnech | Foto: ČTK

Český rozhlas, Ondřej Houska, kov, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme