Davová panika vyvolaná pepřovým sprejem. Neštěstí v italském nočním klubu si vyžádalo šest mrtvých

Šest lidí zahynulo a asi 120 dalších utrpělo zranění v davové panice, která v noci na sobotu vypukla mezi návštěvníky nočního klubu u italského přístavního města Ancona. Mezi oběťmi jsou tři dívky a dva chlapci ve věku od 14 do 16 let a 39letá žena, která do klubu doprovázela svoji dceru. Italské úřady nevylučují, že v klubu bylo více lidí, než povolují předpisy.

Řím (Aktualizováno: 11:56 8. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šest lidí zahynulo a dalších 120 utrpělo zranění v davové panice, která v noci na sobotu vypukla mezi návštěvníky nočního klubu u italského přístavu Ancona

Šest lidí zahynulo a dalších 120 utrpělo zranění v davové panice, která v noci na sobotu vypukla mezi návštěvníky nočního klubu u italského přístavu Ancona | Zdroj: Reuters

Třináct zraněných je ve vážném stavu. Do klubu Lanterna azzurra ve městě Corinaldo nedaleko Ancony podle rozhlasové stanice RAI přišlo asi tisíc lidí. Konal se tam koncert oblíbeného rappera známého pod pseudonymem Sfera Ebbasta.

Těla obětí záchranáři podle velitele anconských hasičů Dina Poggialiho našli u nízké zídky u východu z diskotéky. Na jednom z videí, jež zveřejnila televize RaiNews24, je vidět, jak se dav tlačí ven, zídka padá a lidé se jeden přes druhého řítí k zemi.

V Římě se před zápasem Ligy mistrů porouchal eskalátor a zranil zhruba 20 lidí

Číst článek

Někteří svědci vypověděli, že chaos způsobil sprej podobný pepřovému, který na koncertě rozprášil jeden z návštěvníků. Nicméně Poggiali tuto informaci nepotvrdil. Stejně tak nedokázal podle agentury AP říct, zda je pravda, že jeden z únikových východů byl zavřený nebo zablokovaný. Dodal, že když záchranáři dorazili do klubu, všechny dveře byly otevřené.

Výpovědi svědků

„Zjistili jsme, že nouzový východ byl zatarasený,“ popsal útěk šestnáctiletý svědek serveru Corriere.it. Server rovněž informoval, že oběťmi jsou dva chlapci, tři dívky a matka mladé dívky, která doprovázela svou dceru na koncert.

„Tancovali jsme a čekali na koncert, když v tom jsme ucítili štiplavý zápach, začali jsme utíkat k únikovému východu, ale zjistili jsme, že je zablokovaný. Vyhazovač nám řekl, abychom se vrátili,“ popisoval situaci jeden ze svědků, který byl během davové paniky zraněn.

Pepřový sprej rozprášený jedním z hostů přiměl návštěvníky k hromadnému útěku z přeplněné budovy. V davu bylo umačkáno šest osob, na 120 lidí utrpělo zranění, z toho deset vážná, sdělili záchranáři.

Podle italské polovojenské policie (carabinieri) se na koncert prodalo více vstupenek, než jaká je kapacita klubu. Také italský ministr vnitra Matteo Salvini řekl, že je „podle všeho pravda, že uvnitř bylo více lidí, než je povoleno“. Prohlásil, že k odpovědnosti budou pohnáni ti, kdo mohou za to, že kvůli „hlouposti, zlomyslnosti nebo hamižnosti byly přervány životy šesti lidí“.

Agentura AP uvádí, že střední školy v Itálii jsou obvykle v sobotu otevřené, ale že na sobotu připadá náboženský svátek, a tak mají studenti volno. Zřejmě proto jich tolik bylo ještě v sobotu nad ránem v klubu.

Loni v červnu vypukla davová panika při sledování přímého přenosu finále fotbalové Ligy mistrů na náměstí v Turíně. Na místě podle všeho rozptýlil slzný plyn gang zlodějů, který chtěl okrást fanoušky. Asi 1500 lidí tehdy utrpělo zranění, jedna žena zemřela na infarkt.

gol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme