Z italských Benátek po roce odplouvá první výletní loď, neobešlo se to bez protestů místních

Po vynucené více než roční přestávce způsobené pandemií covidu-19 vyplula v sobotu z italských Benátek první velká výletní loď. Obnovení turistických okružních plaveb provází protesty místních, kteří požadují trvalé vykázání několikapatrových lodí z městských kanálů kvůli bezpečnosti i životnímu prostředí. O demonstracích informovala agentura AP.

Benátky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti obřím výletním lodím v Benátkách

Protest proti obřím výletním lodím v Benátkách | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: agentura Reuters

Demonstranti podle agentury DPA pronásledovali výletní loď na malých člunech, vyzbrojeni vlajkami a transparenty, a skandovali „velké lodě z laguny“. Protesty již na začátku týdne svolalo hnutí No Grandi Navi (Žádné velké lodě), které proti výletním lodím v Benátkách brojí již několik let.

Gondoliéři pustí na lodě v Benátkách méně lidí. ‚Turisté jsou těžší, než bývali,‘ vysvětluje asociace

Číst článek

Vyplutí výletní lodi přihlíželi i její zastánci, zejména z řad lidí zaměstnaných v cestovním ruchu. Ti jsou závislí na přílivu turistů, které lodě do italského města přivezou. Cestující šestnáctipatrové lodi MSC Orchestra, která váží přes 92 000 tun, čekaly v přístavišti přívětivé nápisy „Výletní lodě vítejte zpět“, popisuje atmosféru agentura AP.

V roce 2019 do Benátek připlulo na palubě 667 lodí téměř 700 000 výletníků, uvádí Mezinárodní asociace výletních lodí (CLIA).

Podle Franceska Gallietiho z italské pobočky CLIA představují zámořské lodě jen asi pět procent cestovního ruchu v Benátkách. Před propuknutím pandemie do města jezdilo 25 milionů turistů ročně a radnice dokonce zvažovala zavedení poplatku, který by jejich počet omezil.

Italská vláda letos na konci března schválila výnos, díky kterému by v budoucnu velké výletní lodě měly kotvit mimo Benátskou lagunu, dále od centra. Krátce před tím se ministři shodli na tom, že obřím plavidlům nebude umožněno kotvit přímo v Benátkách. V minulosti ale podobné zákazy zrušily soudy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme