Itálie bojuje s lesními požáry. Je jich o 70 procent více než loni
Dlouhotrvající sucha a vysoké teploty způsobují požáry v mnoha oblastech Apeninského poloostrova. V plamenech zatím zemřel jeden člověk. V toskánském Grossetu při požáru zahynulo 15 koní.
Požáry letos trápí Apeninský poloostrov kvůli dlouhodobému suchu a extrémním teplotám ještě mnohem více než v předchozích letech. Je jich o 70 procent více než loni a plocha zničená požáry se zdvojnásobila.
K dnešnímu dni shořelo již 33 tisíc hektarů, což je pro představu území velké jako tři Florencie. Plameny si vyžádaly v těchto dnech i svou první lidskou oběť z řad hasičů, kteří se každý den snaží zachránit přírodní bohatství nevyčíslitelné hodnoty.
Za více než polovinou požárů je přitom žhářství. Požár u Grossetta je jedním z nich. Důvodem jsou většinou spekulace především v oblasti stavebnictví. Za požáry stojí často také pastevci, kteří se snaží vystrnadit z určité oblasti zemědělce a získat půdu pro sebe. Na spáleništích se totiž nedá po dlouhé roky nic pěstovat. Tráva vhodná ke spásání tam ale vyroste poměrně rychle a popel jí naopak ještě prospěje.
Italské úřady se těmto žhářským útokům snaží bránit například zákazem stavět na spáleništích po dobu několika let. Nově je v provozu také pohotovostní linka, na kterou mohou obyvatelé hlásit jak požáry, tak pohyb podezřelých osob. Linka se velmi osvědčila a svědectví, která takto vyšetřovatelé získali, pomohla usvědčit už desítky žhářů.
Letošní mimořádně horké a suché počasí si vybírá daň i na úrodě. Škody už přesáhly miliardu eur a to ještě sezóna vůbec neskončila. V Itálii právě začíná vinobraní a všechny tři faktory, které mají vliv na zrání vinné révy a kvalitu hroznů, jakoby se letos spikly. Nedostatek srážek, extrémně vysoké teploty a nadbytek slunečního záření vykonaly své. Vinaři už nyní hlásí minimálně o 20 procent nižší sklizeň než loni.