Itálie by mohla mít novou vládu už v pondělí ráno

Italský premiér Silvio Berlusconi podal v sobotu pozdě večer demisi. Složení nové vlády by mohlo být známé už v pondělí ráno. Předpokládá se, že Berlusconiho nástupcem bude jmenován 68letý bývalý eurokomisař Mario Monti. 75letý Berlusconi odchází z vysoké politiky po 17 letech. Kritikové mu vyčítají, že během svého působení na postu předsedy vlády podkopal svou politikou a výstředním chováním důvěryhodnost země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Zdroj: Reuters

Berlusconi složil demisi osobně do rukou prezidenta Giorgia Napolitana, který ji ihned přijal. Napolitano ještě dnes pravděpodobně přijme předsedy senátu a poslanecké sněmovny a zítra brzy ráno zahájí konzultace s politickými silami.

Mario Monti už pracuje na sestavě úřednického kabinetu. Itálie má před sebou obrovskou práci, řekl budoucí premiér. Italové se připravují na nemalé oběti.

Jednání politických stran o jejím sestavení ale provázejí spory, především kvůli obstrukcím některých představitelů dosavadní koalice z řad nacionalistické Ligy severu a Berlusconiho pravicové strany Lid svobody. Někteří odmítají připravovaný nový kabinet podpořit a požadují předčasné parlamentní volby.

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy a prezidentka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová uvítali poslední vývoj v Itálii a vyjádřili naději, že nová vláda bude vytvořena brzy.

Lidé před budovou vlády slaví Berlusconiho odchod | Foto: Reuters

Berlusconiho odchod slavily v Římě tisíce lidí. "Zmiz!" a "Konečně!" hlásaly některé nápisy nad hlavami lidí, kteří se sešli před budovou vlády. Někteří lidé vyjadřovali svou radost zpěvem a hudbou. Naopak několik jeho přívrženců se sešlo u Berlusconiho soukromé rezidence.

Vědunka Lunardi, ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme