Itálie by mohla mít novou vládu už v pondělí ráno

Italský premiér Silvio Berlusconi podal v sobotu pozdě večer demisi. Složení nové vlády by mohlo být známé už v pondělí ráno. Předpokládá se, že Berlusconiho nástupcem bude jmenován 68letý bývalý eurokomisař Mario Monti. 75letý Berlusconi odchází z vysoké politiky po 17 letech. Kritikové mu vyčítají, že během svého působení na postu předsedy vlády podkopal svou politikou a výstředním chováním důvěryhodnost země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Zdroj: Reuters

Berlusconi složil demisi osobně do rukou prezidenta Giorgia Napolitana, který ji ihned přijal. Napolitano ještě dnes pravděpodobně přijme předsedy senátu a poslanecké sněmovny a zítra brzy ráno zahájí konzultace s politickými silami.

Mario Monti už pracuje na sestavě úřednického kabinetu. Itálie má před sebou obrovskou práci, řekl budoucí premiér. Italové se připravují na nemalé oběti.

Jednání politických stran o jejím sestavení ale provázejí spory, především kvůli obstrukcím některých představitelů dosavadní koalice z řad nacionalistické Ligy severu a Berlusconiho pravicové strany Lid svobody. Někteří odmítají připravovaný nový kabinet podpořit a požadují předčasné parlamentní volby.

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy a prezidentka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová uvítali poslední vývoj v Itálii a vyjádřili naději, že nová vláda bude vytvořena brzy.

Lidé před budovou vlády slaví Berlusconiho odchod | Foto: Reuters

Berlusconiho odchod slavily v Římě tisíce lidí. "Zmiz!" a "Konečně!" hlásaly některé nápisy nad hlavami lidí, kteří se sešli před budovou vlády. Někteří lidé vyjadřovali svou radost zpěvem a hudbou. Naopak několik jeho přívrženců se sešlo u Berlusconiho soukromé rezidence.

Vědunka Lunardi, ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme