Itálie čelí dalšímu přílivu běženců, jen na Lampedusu jich připlula více než stovka

Zatímco se špičky Evropské unie připravují na čtvrteční mimořádný summit, kde budou plánovat jak zastavit riskantní exodus uprchlíků přes Středozemní moře, k nejjižnějším výběžkům Evropy i dnes připluli další zoufalí běženci. Například u italského ostrova Lampedusa přistála loď se stovkou uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lampedusa, čluny pobřežní stráže v přístavu

Lampedusa, čluny pobřežní stráže v přístavu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Itálie je ve válce s pašeráky lidí z Afriky,“ prohlásil dnes premiér Matteo Renzi. Den před mimořádným summitem EU k nelegální migraci vyzval evropské partnery, aby podnikli důraznější kroky, které by zabránily dalším tragédiím ve vodách Středozemního moře, kde v posledních dnech utonuly stovky lidí.

Schůzky v Bruselu se zúčastní také český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pojede tam s výzvou, aby se zpřísnil boj proti převaděčům a obchodníkům s lidmi a dohled na vnější hranice Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na italské Lampeduse dnes přistála loď s další stovkou uprchlíků. Jaká je aktuální situace na ostrově, zjišťoval na místě zpravodaj ČRo Pavel Novák

„Domníváme se, že by se v ochraně vnějších hranic měla více angažovat Evropská unie jako celek prostřednictvím agentury Frontex a samozřejmě také prostřednictvím větší podpory Europolu,“ uvedl.

Přílivu uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy, čelí Španělsko, Malta, Řecko a hlavně Itálie. Jen během dneška k italským a řeckým břehům připlulo dalších víc než tisíc afrických migrantů.

V Řecku se vylodilo 160 běženců, do sicilského přístavu Augusta přivezla loď italského námořnictva asi 450 uprchlíků, kteří byli zachráněni v úterý. Dalších 540 migrantů převážně ze Somálska a Eritreje dnes připlulo do kalábrijského Salerna.

„Itálie je svoboda"

Více než stovka běženců pak dnes dorazila na ostrov Lampedusa, který leží 114 kilometrů od pobřeží Tuniska. Byli převezeni do přijímacího střediska Imbriacola, kde je v současné době přes 500 migrantů.

Je mezi nimi také Samuel z Nigérie, který na Lampedusu připlul zhruba před týdnem. Samuel je číšník a ze své země cestoval za lepším živobytím celý rok. Hledá prý práci, klid a chce vydělat nějaké peníze.

„Itálie je svoboda,“ říká. V Libyi se válčí a v Nigérii řádí Boko Haram. Proto se prý rozhodl pro cestu do Evropy.

Takových jako on jsou v uprchlickém centru na okraji městečka Lampedusa stovky. Sami říkají, že je o ně dobře postaráno. Čas si ve městě krátí rybolovem v přístavu. Někteří žebrají o drobné. Říkají, že na jídlo.

Lampedusa, uprchlíci si krátí čas rybolovem | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme