Navzdory Bruselu a USA. Itálie se hodlá zapojit do čínského projektu nové Hedvábné stezky

Itálie se chystá do konce března podepsat předběžnou smlouvu o zapojení do čínské iniciativy takzvané nové Hedvábné stezky. Stala by se tak první zemí ze skupiny G7, která se projektu zúčastní, napsal server britského listu Financial Times. Záměry Říma už kritizovaly Spojené státy.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský ministr zahraničí propaguje iniciativu nové Hedvábné stezky. | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Jak uvedl italský náměstek ministra pro hospodářský rozvoj Michele Geraci, jednání není u konce, ale je možné, že bude uzavřeno do konce března, kdy má Itálii navštívit čínský prezident Si Ťin-pching.

Zeman pro čínskou agenturu: Mám sen, že nová Hedvábná stezka povede přes Česko do západní Evropy

Číst článek

Projektem nové Hedvábné stezky, která je známá také pod označením iniciativa Pásu a stezky, se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit objem investic s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Projekt má Asii, Evropu a Afriku propojit pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Inspirací projektu je starověká a středověká trasa, která vedla z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.

Kromě podpory obchodu a investic je dalším cílem Pekingu podpořit výměnu v oblastech jako je věda, technologie, kultura a vzdělávání.

Odpor Washingtonu či Bruselu

Na kroky italské vlády už reagoval Bílý dům, podle něhož snaha Říma Itálii zřejmě ekonomicky nepomůže a naopak by mohla významně poškodit mezinárodní image země. „Iniciativu Pásu a stezky považujeme za iniciativu Číny a pro Čínu,“ uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Garrett Marquis.

Italský záměr pravděpodobně narazí i v Bruselu, který se snaží členské státy sjednotit ve společném postupu vůči čínským investicím v Evropě. Státy jako Německo či Francie se snaží prosadit přísnější kontrolu. Naopak některé jižanské státy jako např. Portugalsko či Řecko, kde Čína již investovala miliardy eur, zaujímají shovívavější postoj, píše Financial Times.

Čínský prezident Si Ťin-pching má do Říma přijet 22. března. Je to jeho první návštěva Itálie ve funkci prezidenta.

Čínský prezident Si Ťin-pching si podává ruku s českým prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: Reuters

Pouze o den dříve, 21. března, se v Bruselu uskuteční setkání, kde se budou členské státy snažit shodnout na společné politice, kterou by EU měla zaujmout vůči obchodním aktivitám Číny.

O čínském projektu Hedvábné stezky a hospodářské spolupráci jednala loni v listopadu v Pekingu i česká delegace v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana. Ten přijal pozvání svého čínského protějšku na summit o nové Hedvábné stezce, který se uskuteční letos v dubnu.

ČTK, bach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme