‚Riskujeme, že lidé budou umírat v sanitkách.‘ V září opěvovaná Itálie čelí prudkému zhoršení epidemie

Z tragédií, které zažívala během první vlny pandemie, se poučila, proto se jí na rozdíl od jiných evropských zemí daří držet počty nově nakažených relativně nízko. Tímto způsobem se o Itálii psalo v médiích ještě koncem září, během jediného měsíce se ale situace dramaticky změnila. Ze země znovu přicházejí zprávy o přeplněných nemocnicích a vyčerpaných zdravotnících. Zatímco se ulice bouří proti novým restrikcím, lékaři volají po lockdownu.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnice na jednotce intenzivní péče nemocnice v Římě

Zdravotnice na jednotce intenzivní péče nemocnice v Římě | Zdroj: Reuters

„Na začátku jsme byli těmi, kdo čelil globální zdravotní krizi. Teď čelíme válce. Jsme unavení, je nás málo, někteří jsou nemocní,“ říká pro britskou televizi Sky News Silvana Floriová, lékařka z nemocnice Tor Vergata v Římě, zatímco se navléká do ochranného obleku před vstupem k infikovaným pacientům.

V Itálii pokračují protesty proti opatřením pro boj s koronavirem. V Římě policie použila vodní děla

Číst článek

Všechna lůžka vyhrazená pro pacienty s covidem-19 jsou na tamní jednotce intenzivní péče už nyní obsazená. Na Floriové, která se starala o nakažené v těžkém stavu už během jarní vlny pandemie, je vidět značné vyčerpání – fyzické i emocionální.

Tor Vergata je jednou z největších nemocnic v italském hlavním městě a tamní zdravotní personál si je dobře vědom scénáře, který hrozí – pokud bude počet nakažených dál růst, přestanou situaci zvládat. Šéf tamního oddělení intenzivní péče Massimo Andreoni má proto jasno: jediným řešením je znovuzavedení celonárodního lockdownu.

„Myslím, že k zastavení pandemie je důležité rychle začít s lockdownem. Je to jediná možnost, protože nemáme kapacitu dostatečného počtu lůžek pro všechny tyto pacienty,“ varuje Andreoni pro Sky News.

Epidemie v celé zemi

Itálie byla během první evropské vlny pandemie covidu-19 jednou z nejhůře postižených zemí. Koncem března a začátkem dubna tam denně přibývalo několik stovek úmrtí lidí, kteří se koronavirem nakazili. Nemocnice byly přeplněné a počet zemřelých byl tak obrovský, že s odvozem mrtvých těl musely pomáhat armádní náklaďáky.

Tragédii, kterou měli Italové na jaře denně na očích, mnozí odborníci udávali jako jeden z hlavních důvodů, proč se během září zemi dařilo držet počty nově infikovaných relativně nízko, tedy mezi 1000 až 2000 případy za den.

‚Na takovou tragédii nezapomenete.‘ Itálie drží druhou vlnu koronaviru na uzdě, lidé se z jara poučili

Číst článek

„Itálie je v lepší situaci než jiné státy jako Británie, Španělsko či Francie, protože byla mezi prvními zeměmi, které čelily covidovému hurikánu,“ uvedl ve druhé polovině minulého měsíce virolog z Univerzity v Miláně Fabrizio Pregliasco pro list Financial Times.

V posledních dnech ale počty nově odhalených případů nákazy šplhají přes 20 tisíc za 24 hodin (ve čtvrtek jich bylo dokonce 26 831). Denní nárůsty jsou tedy výrazně vyšší než na jaře, kdy se denní maxima pohybovala kolem 6000. K tomu je sice potřeba dodat, že v porovnání s tehdejší situací se dělá i mnohem víc testů, faktem nicméně zůstává, že na rozdíl od září je denní nárůst nových případů markantní.

Podobně jako na jaře, i tentokrát je nejhůře zasaženým regionem Lombardie, úřady ale podotýkají, že rychlým tempem se nákaza šíří napříč celou zemí. Zvyšuje se také podíl pozitivních testů, který v současnosti šplhá přes 12 procent.

„Epidemie je nyní rozšířená po celé Itálii, už není lokalizovaná (do určitých částí země),“ upozornil ve středu šéf tamního zdravotního institutu ISS Silvio Brusaferro s tím, že reprodukční číslo převyšuje hodnotu 1 ve všech regionech.

Kromě rostoucích počtů pozitivně testovaných média přinášejí zprávy také o rychle plnících se nemocnicích, které velmi připomínají dramatickou situaci z jara letošního roku.

Státní televize RAI například zveřejnila snímek spící zdravotní sestry, která má na sobě ochranný oblek a plastový štít na obličeji. Na facebook ho vyvěsil její kolega. „Přemýšlím o tom, co jsem dnes zažil se svým týmem. Čekali jsme osm hodin s pacientem s podezřením na covid v sanitce, osm nekonečných hodin, a to ještě není tomu všemu konec,“ napsal k fotce zdravotník.

Riskujete umírání lidí v sanitkách

Nad důvody rychle se horšící situace se minulý týden pozastavoval mimo jiné server Local Italy. Ten s odkazem na odborníky upozorňuje, že zatímco v září křivky rostly jen pozvolna, v posledních týdnech je nárůst „exponenciální“, a to nejen co do počtu nově nakažených, ale i hospitalizovaných. Včetně těch na jednotkách intenzivní péče.

Na základě dat italských úřadů server podotýká, že drtivá většina nových infekcí v poslední době probíhá zejména v domácím prostředí. ISS proto vyzývá občany, aby co nejvíc omezili kontakty s lidmi na veřejnosti, ale i v rámci „soukromých prostor“, tedy i setkávání s širší rodinou a přáteli.

Místo zdravotníků ochranné obleky. Jak Česko na jaře (ne)pomohlo spojencům, kteří byli v nouzi

Číst článek

Odborníci zároveň upozorňují na limity postupného zavádění nových opatření. I s ohledem na inkubační dobu koronaviru totiž trvá zhruba 15 až 20 dní, než se ukáže, zda zavedené restrikce zafungovaly. Během této doby se ale virus dál šíří a epidemie se mezitím může vymknout kontrole.

„Žijeme ve zpožděné době – pokud dnes něco uděláte, výsledek vidíte o 15 až 20 dní později… Pokud by to nebylo dost, přijmete přísnější opatření, ta ale přijdou pozdě,“ vysvětluje virolog Roberto Burioni pro list Washington Post.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci italská vláda přišla s novými opatřeními, která platí od začátku tohoto týdne. Zatím po dobu jednoho měsíce musí bary a restaurace ukončit provoz do 18.00, zavřela se kina, divadla, posilovny i lyžařská střediska.

Některé regiony – včetně Lombardie, Kalábrie nebo Kampánie – minulý týden vyhlásily noční zákaz vycházení. Už začátkem října vláda nařídila také nošení roušek mimo domov i venku a nově naléhá na občany, aby necestovali, není-li to nutné.

Zatímco se proti novým opatřením v ulicích některých měst (mimo jiné v Miláně nebo Turíně) ostře protestuje a demonstrace se v krajních případech mění i ve střety s policií, řada odborníků volá po razantnějším zpřísnění opatření.

„Nemocnice v Miláně kolabují, už tu pro nové pacienty nemáme žádné volné místo,“ popisuje aktuální situaci Maurizio Viecca, šéf kardiologie nemocnice Sacco di Milano. „Jestli to tak půjde dál, riskujete, že budou lidé umírat v sanitkách nebo doma, jako se to dělo na jaře.“

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme