Epidemie drtí chudý jih Itálie. Se zvládáním krize mají pomoct humanitární organizace i lékaři z Kuby

Během jarní vlny epidemie covidu-19 čelil největšímu náporu hlavně italský sever, zatímco jih byl z velké části ušetřen. Na podzim ale koronavirus silně zasáhl hned několik regionů najednou včetně těch chudších na jihu země. Zdravotnický systém se dostává pod obrovský tlak, například v Kalábrii pomáhají s návalem pacientů humanitární organizace, které obvykle pracují ve válečných zónách. Sicilské úřady zase volají o pomoc lékaře z Kuby.

Tento článek je více než rok starý.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel Neapole sedí na lavičce v centru koronavirem zasaženého města

Obyvatel Neapole sedí na lavičce v centru koronavirem zasaženého města | Zdroj: Reuters

„Situace v Neapoli a na mnoha místech Kampánie se vymkla kontrole. Centrální vláda musí zasáhnout, už nemáme čas,“ prohlásil před dvěma týdny italský ministr zahraničí Luigi Di Maio.

Reagoval tak mimo jiné na video z jedné z neapolských nemocnic, které zveřejnila italská média. Na záběrech je vidět mrtvý muž, který leží na toaletách oddělení pro pacienty s covidem-19. Spolu s desítkami dalších lidí čekal v přeplněné nemocnici, až na něj přijde řada.

‚Riskujeme, že lidé budou umírat v sanitkách.‘ V září opěvovaná Itálie čelí prudkému zhoršení epidemie

Číst článek

Na vážnost situace upozornila také televize Sky News, která zveřejnila záběry dlouhé kolony aut před nemocnicí Cotugno v Neapoli. Ta byla natolik zahlcená, že zdravotníci museli podávat lidem s dýchacími obtížemi lahve s kyslíkem přímo do vozidel odstavených před nemocnicí.

Kvůli masivnímu šíření covidu-19 se vedle Kampánie ocitají v problémech i další jihoitalské regiony jako Sicílie, Sardinie, Basilicata nebo Abruzzo. V chudších oblastech na italském jihu, kde se mnohdy potýkají s akutním nedostatkem lůžek pro pacienty s covidem-19, je tak krize způsobená epidemií o to viditelnější.

„Na severu byl zdravotnický systém vždy dobře vybavený. Situace tam nemusí být optimální, ale jih je ve srovnání s tím pustinou,“ upozorňuje Carlo Palermo, předák italských lékařských odborů ANAAO-ASSOMED.

Potíže v Kalábrii

Například v Kalábrii se zvládáním situace nově vypomáhá italská humanitární organizace Emergency, která obvykle působí v oblastech válečných konfliktů. Vláda ji najala, aby tam mimo jiné zorganizovala vybudování polní nemocnice. S tím má ostatně zkušenosti ze zemí jako je Afghánistán, Irák nebo Súdán.

„Systém zdravotní péče je nedostatečně spravován už dlouhou dobu, teď je v podstatě rozdrcen. I kdybychom měli víc nemocničních lůžek na jednotkách intenzivní péče, nemáme personál, který by je dokázal obsloužit,“ podotýká pro list The Wall Street Journal Ettore Jorio, odborník v oblasti politiky veřejného zdraví na Univerzitě Kalábrie.

Spojené státy i Itálie evidují rekordní počty nových případů. Zavádějí přísnější opatření

Číst článek

Zdravotnický systém dvoumilionové Kalábrie totiž v posledních letech značně utrpěl, a to nejen kvůli úsporným opatřením, ale také kvůli korupci.

Zatímco například severoitalská Lombardie měla před pandemií k dispozici 374 nemocničních lůžek na 100 tisíc obyvatel, v Kalábrii to bylo jen 254. To je hluboko pod průměrem Evropské unie, který před příchodem koronavirové krize činil zhruba 500 lůžek na 100 tisíc lidí.

Aby se zabránilo situaci z jara letošního roku, vyčlenila italská vláda finanční prostředky, za pomoci kterých měl být počet lůžek na italských jednotkách intenzivní péče zdvojnásoben. Zejména na jihu je ale tento cíl v nedohlednu, píše The Wall Street Journal.

Dlouhodobým potížím v Kalábrii nepřispívá ani fakt, že tam během pouhých deseti dnů na začátku listopadu rezignovali hned tři zdravotničtí komisaři jmenovaní vládou.

Začátkem měsíce z úřadu kalábrijského zdravotnického komisaře odstoupil Saverio Cotticelli poté, co se v televizním rozhovoru podivil, že by právě on měl připravit plán proti šíření koronaviru v regionu. Jako druhý rezignoval Giuseppe Zuccatelli kvůli kauze kolem jeho videonahrávky, na níž zpochybňoval nošení roušek jako ochrany proti covidu-19. Poslední Eugenio Gaudio pak rezignaci zdůvodnil neochotou manželky se stěhovat.

Kalábrijský politik za vládní Demokratickou stranu Giuseppe Falcomatà tak situaci v regionu hodnotí jako bezútěšnou. „V případě nouze jsou polní nemocnice potřeba. Měli jsme ale deset měsíců na to se připravit,“ říká pro The Wall Street Journal.

Zdravotníci z Kuby

O pomoc se zvládáním epidemie požádaly také úřady na Sicílii. Ty chtějí problémy s nedostatkem lékařů a sester řešit s podporou Kuby, kterou tento týden požádaly o vyslání celkem 60 zdravotníků z oblasti anesteziologie, dále má jít o pneumology, virology nebo zdravotní sestry, píše deník The Guardian.  

Kubánští lékaři pomáhali už na jaře v nejhůře zasažené Lombardii a dalších regionech, kromě Itálie ale zamířili také do dalších zemí světa včetně Jihoafrické republiky nebo Surinamu.

„Kubánská vláda má týmy lékařů a zdravotních sester, kteří jsou ochotní cestovat za prací do jiných zemí, a my jsme požádali o jejich pomoc,“ uvedl pro italský deník la Repubblica sicilský zdravotní komisař Renato Costa s tím, že kubánské velvyslanectví žádost přivítalo.

„Víme, že v minulých týdnech požádaly Kubu o pomoc i další regiony v Itálii. Jen doufáme, že k nám přijedou jako první,“ podotkl.

Místo zdravotníků ochranné obleky. Jak Česko na jaře (ne)pomohlo spojencům, kteří byli v nouzi

Číst článek

Regiony před vrcholem

Itálie byla během první evropské vlny pandemie covidu-19 jednou z nejhůře postižených zemí. Koncem března a začátkem dubna tam denně umíralo několik stovek lidí, kteří se koronavirem nakazili. Nemocnice byly přeplněné a počet zemřelých byl tak obrovský, že s odvozem mrtvých těl musely pomáhat armádní nákladní vozy.

Tragédii, kterou měli Italové na jaře denně na očích, mnozí odborníci udávali jako jeden z hlavních důvodů, proč se během září zemi dařilo držet počty nově infikovaných relativně nízko, tedy mezi 1000 až 2000 případy za den. Od října ale nově odhalených případů koronaviru – i s ohledem na vyšší míru testování – prudce přibývá.

Začátkem listopadu se denní přírůstky nově odhalených případů nákazy šplhaly i ke 40 tisícům, v posledních několika dnech se pohybují kolem 25 tisíc, jsou tedy nižší, než byly v polovině měsíce.

„I když celková data naznačují začátek sestupu, některé italské regiony jsou od vrcholu stále daleko,“ varoval ve čtvrtek odborník z italského Trenta Roberto Battiston. Mezi nimi jsou právě jihoitalské regiony jako Sicílie, Sardinie nebo Abruzzo.  

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme