Italský prezident v reakci na Draghiho demisi rozpustil parlament, zemi tak čekají předčasné volby

Italský prezident Sergio Mattarella rozpustil parlament. Italové půjdou 25. září předčasně k volbám, píší italská média. Premiér Mario Draghi podal ve čtvrtek ráno do rukou prezidenta Mattarelly svou demisi. Ten jej požádal, aby kabinet dočasně vedl dál.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Mario Draghi

Italský premiér Mario Draghi | Zdroj: Reuters

Draghiho rezignace a rozpuštění parlamentu je vyústěním vládních sporů, které odstartovalo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), když se neúčastnilo hlasování o důvěře vládě minulý týden.

‚Stabilizátor italské politiky‘ Draghi na rozcestí. Musí vyřešit vládní neshody nebo vypsat předčasné volby

Číst článek

Nové hlasování o důvěře v senátu ve středu ale kromě Hnutí pěti hvězd bojkotovaly další dvě pravicové vládní strany Liga a Vzhůru, Itálie (Forza Italia), čímž podkopaly Draghiho „koalici národní jednoty“. Premiér v reakci podal demisi.

Mattarella ve čtvrtek řekl, že nové volby se musí konat do 70 dnů. Stanovení přesného data přenechal vládě, pravděpodobně ale připadnou na konec září, píše agentura Reuters. Italská státní televize uvádí, že volby budou 25. září.

„Období, kterým si procházíme, nám nepovoluje žádnou prodlevu ve vládnutí. Potřebujeme činy ke zvládaní ekonomické a sociální krize a rostoucí inflace,“ řekl prezident v krátkém projevu z Kvirinálského paláce.

Reakce politiků a médií

Premiér v demisi Draghi ve čtvrtek řekl svému kabinetu, že prozatímní vláda musí nadále řešit krize spojené s válkou na Ukrajině, inflaci, ceny energií i pandemii nemoci covid-19.

Komentátoři předních zahraničních médií jsou k politickému vývoji v Itálii skeptičtí. Španělský deník El País označil italský parlament za „sebedestruktivní“.

Rektoři, obce i organizace vyzývají Draghiho, aby na postu italského premiéra setrval

Číst článek

New York Times hovoří o „konci italské éry stability a vlivu“ a vstupu do „chaotické politické sezóny“. Podle francouzského Le Monde nemůže být konec éry Draghiho „horším momentem pro Itálii, eurozónu, i celou Evropskou unii“.

Ministr zahraničí Luigi Di Maio ve středu, kdy už bylo možné Draghiho rezignaci očekávat, na svém twitterovém účtu napsal, že Itálie prochází „černým dnem...kdy politika selhala“.

Lídr Ligy Matteo Salvini ve čtvrtek napsal, že „dost bylo šílenství (Hnutí) pěti hvězd a mocenských her Demokratické strany: teď ať si vyberou Italové“. Šéf liberální strany Akce Carlo Calenda naopak vývoj označil jako „nedůstojný konec katastrofálního zákonodárného sboru“ a slíbil, že bude nadále „prosazovat (Draghiho) agendu a politické způsoby“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme