Itálie drží smutek za tři stovky mrtvých po potopení lodi u ostrova Lampedusa

Itálie vyhlásila státní smutek. U ostrůvku Lampedusa blízko Sicílie se v noci na čtvrtek potopila loď s asi 450 migranty. Podařilo se zachránit 155 lidí. Úřady zatím potvrdily 130 obětí včetně čtyř malých dětí. Okolo 200 lidí je stále nezvěstných a pravděpodobně mrtvých. Potápěči se dnes snažili vyprostit další oběti z vraku, který skončil ve 40metrové hloubce, kvůli rozbouřenému moři byly ale práce pozastaveny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři transportují nalezená těla obětí tragédie do přístavu Lampedusa

Záchranáři transportují nalezená těla obětí tragédie do přístavu Lampedusa | Zdroj: ČTK

Ve všech italských školách a některých institucích si dnes tragédii připomněli minutou ticha. V 18 hodin se pak konala přímo na ostrově Lampedusa mše za utonulé.

Soustrast rodinám obětí vyjádřil i papež František, který dnes dorazil na návštěvu do Assisi. Ministr vnitra Angelino Alfano zase navrhl kandidaturu ostrova Lampedusa na Nobelovu cenu míru za obětavou pomoc, kterou ostrované uprchlíkům poskytli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neštěstí informuje spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi. Hostem Radiožurnálu byla také vedoucí české pobočky Mezinárodní organizace pro migraci Lucie Sládková

Média přinášejí svědectví otřesených rybářů, kterým se podařilo některé tonoucí zachránit. Starostka Lampedusy popsala okolí ostrova jako hřbitov. V oblasti se jedná o největší podobnou tragédii za desítky let.

Úřady se snaží o identifikaci mrtvých, což ale nebude snadné a mnozí zřejmě zůstanou beze jména. Jejich fotografie budou rozeslány i do zahraničí a také příbuzným a známým, kteří někoho pohřešují.

Zachránění pasažéři potřebují lékařskou pomoc. Po dlouhé cestě na moři byli podchlazení, vyčerpaní, dehydratovaní a prožili velký šok. Několik z nich bylo převezeno do nemocnice, včetně těhotné ženy, o které si záchranáři v první chvíli mysleli, že je mrtvá.

Častý cíl uprchlíků

Podle dostupných informací loď vyplula z libyjské Misuráty. Na moři jí ale vysadily motory a začala nabírat vodu. Pasažéři proto založili oheň, aby upoutali pozornost pobřežní stráže, jenže při tom zapálili celou loď a dav lidí se pak v panice pokusil před plameny utéct. Tím se přetížil bok, loď nabrala ještě více vody a potopila se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Radiožurnálu v Itálii Lucie Chvojková přiblížila, jaké praktiky převaděči používají

Lampedusa je častým cílem uprchlíků z celé Afriky a její obyvatelé z toho nejsou nadšeni. V posledních dnech jich tam dorazilo na 1800, protože na podzim je Středozemní moře klidné.

Potopené lodi velel tuniský kapitán, kterého nedávno vyhostili z Itálie a po tragédii už ho úřady zatkly. Pasažéry nabral v Libyi, ale většina jich byla z Eritrey, která bývala italskou kolonií, nebo ze Somálska.

„Je to obrovská tragédie nejen kvůli vysokému počtu mrtvých. Musíme si uvědomit, že tito lidé často prchají před válkou a pronásledováním. Za každým uprchlíkem je smutný příběh, který ho donutil opustit domov,“ vysvětlil mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Ti za ilegální přechod do Evropy platí tisíce dolarů, ale jejich cesta často končí tragicky. Začátkem tohoto týdne se u sicilských břehů potopila jiná loď a zahynulo 13 lidí, které převaděči donutili bitím skočit ze člunu do moře daleko od pobřeží, přestože neuměli plavat.

Organizované zločinecké bandy, které dříve obchodovaly s naftou, se teď přeorientovaly na výnosnější obchod, na pašování drog a uprchlíků do Evropy. Předpokládá se, že se kolem tohoto obchodu se točí částky kolem tří až čtyř miliard dolarů ročně.

Pobřežní stráž přiváží těla utonulých po ztroskotání lodi s migranty do přístavu Lampedusa na stejnojmenném ostrově | Foto: Reuters

Zoufalé uprchlíky naloží pašerácké skupiny na starou rybářskou loď často v havarijním stavu nebo na nafukovací člun. Uprchlíkům dají v lepším případě satelitní telefon a řeknou jim, aby zavolali, pokud budou v nebezpečí.

Itálie teď naléhavě žádá Evropskou unii o pomoc při hlídkování na moři, aby se zabránilo vyplouvání lodí s lidským nákladem, a to zejména od afrických břehů. Propukla také ostrá polemika kvůli údajně neefektivní a nákladné evropské agentuře Frontex, která by měla kontrolovat evropské hranice.

Papež František prohlásil, že včerejší neštěstí je „hanbou“ a italský ministr vnitra Alfano ho označil za „evropskou tragédii“. Navíc upozornil, že ostrov Lampedusa není hranicí Itálie, ale Evropy. Zřejmě šlo o výtku, že Unie dostatečně nepomáhá Italům zvládnout vlny uprchlíků z Afriky.

U italské Sicílie ztroskotala loď s africkými migranty | Foto: ČTK

Vedoucí české pobočky Mezinárodní organizace pro migraci Lucie Sládková však evropské i italské úřady hájí. „Itálie dělá všechno možné pro to, aby na pobřeží byl dostatek prostoru pro nově příchozí imigranty – tábory, kde fungují humanitární pracovníci, vysoký komisariát pro uprchlíky i naše organizace,“ řekla.

Připouští však, že Evropa by měla více pomáhat v zemích původu migrantů, tedy podporovat ekonomický a sociální rozvoj a vytvářet pracovní příležitosti zejména pro mladé lidi. Když už jsou na útěku z domova, je podle Sládkové pozdě.

Vědunka Lunardi, Helena Šulcová, Ondřej Bouda, Simona Bartošová, Lucie Chvojková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme