Druhý den za sebou překonaly počty nově nakažených covidem v Itálii, Francii a Británii rekordy
Francie, Velká Británie i Itálie ve středu druhý den v řadě překonaly své rekordy v počtu nákaz koronavirem. Ve všech případech země zaznamenaly nárůst dosavadního maxima o desítky tisíc případů. Francie za posledních 24 hodin zaznamenala dokonce 208 099 nových případů koronaviru, což je celoevropský rekord od začátku pandemie covidu-19.
Tempo šíření nákazy ve Francii, která v úterý zaznamenala 179 807 infikovaných, je tak vysoké, že se podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana koronavirus v zemi prokáže každou vteřinu v průměru u dvou lidí. Zatím podle něj ale není situace taková, aby varianta omikron - která se rychleji šíří, ale mívá mírnější projevy - měla zásadní dopad na francouzské nemocnice.
Británie, Francie i Itálie ohlásily rekordní počty nových případů covidu
Číst článek
S rekordními počty případů se potýká i 67milionová Británie, která za jediný den registruje 183 037 nakažených, čímž o více než 50 000 překonala dosavadní maximum, které činilo 129 471. Na covid-19 v ostrovní zemi za 24 hodin zemřelo 57 osob.
Itálie zaznamenala 148 úmrtí a k tomu 98 030 nových případů, což je o zhruba 20 000 více než dosavadní rekord z úterý. I kvůli velkému počtu nakažených mění 60milionová země pravidla karantény.
Pro očkované dvěma dávkami vakcíny, kteří přišli do kontaktu s nemocným covidem-19, se z pravidla zkracuje ze sedmi na pět dnů, pro očkované posilující dávkou není nutná vůbec. Všichni ale budou po pěti dnech od kontaktu potřebovat negativní test na koronavirus.
Francouzský ministr zdravotnictví ve středu také upozornil na to, že se už moc nemluví o variantě delta, která přitom podle něj „rozhodně ještě neřekla své poslední slovo“. V některých regionech sice její výskyt ustupuje, jinde ale naopak narůstá. Véran také varoval před chřipkovou epidemií, která podle něj tuto zimu bude velká.
Ministr dále popisoval případy z nemocnic, kdy lidé, kteří jen těsně unikli smrti, dále odmítají existenci covidu, urážejí a napadají zdravotníky nebo si strhávají kyslíkové masky, protože nemoc považují za smyšlenku vlády.
„Neříkám to jako výhrůžku, jsem lékař a ke všem pacientům přistupuji stejně. Je ale jen malá šance, že se vám podaří proběhnout mezi kapkami deště, rozšíření viru už je příliš silné a nejnáchylnější k nákaze virem jsou neočkovaní lidí,“ uvedl Véran.
Rakousko nepustilo do země asi stovku britských turistů, neměli platný test ani posilující dávku
Číst článek
Mezi hospitalizovanými na jednotkách intenzivní péče jsou sice lidé, kteří měli i posilující dávku očkování, ale 80 procent z pacientů na JIP jsou podle ministra zdravotnictví lidé s oslabenou imunitou.
Ve Francii se dosud nenechalo naočkovat pět milionů lidí, Véran je řadí do tří kategorií. Jsou mezi nimi lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech a nemají přístup k informacím ani k očkování. Druhou skupinou jsou klasičtí odmítači očkování, kteří mnohdy popírají existenci covidu. Třetí skupinou jsou zejména mladí lidé, kteří žijí stejně jako dřív a covid v podstatě ignorují.
Právě na třetí skupinu se podle Vérana zaměřuje očkovací pas, který by ve Francii mohl nahradit dosavadní covidový pas, který zahrnoval i možnost testování. O zavedení nového dokumentu nyní jedná francouzská vláda a parlament.