Itálie hlásí osmou oběť balkánského syndromu

Italské ministerstvo obrany oznámilo další oběť takzvaného balkánského syndromu. Jde tedy už o osmé úmrtí italského občana na možné následky munice s ochuzeným uranem, které NATO používalo během vojenských operací v Bosně a v Kosovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra obrany Sergia Mattarelly hodlá italská vláda požádat Organizaci spojených národů, aby rozšířila vyšetřování této záležitosti i do Bosny. Zjišťování toho, zda ochuzený uran mohl způsobit onemocnění a smrt vojáků působících v oblasti, v současné době probíhá v Kosovu.

Mattarella také informoval, že úřady prověřují onemocnění dalších 31 příslušníků armády, kteří se účastnili spojeneckých misí na Balkáně. Většina postižených sloužila v Bosně v letech 1994 až 1995, kdy aliance během náletů na nepřátelské cíle používala střely s ochuzeným uranem. Další postižení vojáci sloužili v Kosovu, kde NATO nasadilo tyto střely v roce 1999.

Osmou obětí „balkánského syndromu“ je Pasquale Cinelli, 41letý veterán polovojenské policie, který zemřel loni 19. listopadu na rakovinu žaludku. Sloužil v Bosně od roku 1996 do loňského ledna, a to na několika misích. Byl nasazen i v Albánii, a to od dubna do srpna 1997.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme