Itálie hlásí osmou oběť balkánského syndromu

Italské ministerstvo obrany oznámilo další oběť takzvaného balkánského syndromu. Jde tedy už o osmé úmrtí italského občana na možné následky munice s ochuzeným uranem, které NATO používalo během vojenských operací v Bosně a v Kosovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra obrany Sergia Mattarelly hodlá italská vláda požádat Organizaci spojených národů, aby rozšířila vyšetřování této záležitosti i do Bosny. Zjišťování toho, zda ochuzený uran mohl způsobit onemocnění a smrt vojáků působících v oblasti, v současné době probíhá v Kosovu.

Mattarella také informoval, že úřady prověřují onemocnění dalších 31 příslušníků armády, kteří se účastnili spojeneckých misí na Balkáně. Většina postižených sloužila v Bosně v letech 1994 až 1995, kdy aliance během náletů na nepřátelské cíle používala střely s ochuzeným uranem. Další postižení vojáci sloužili v Kosovu, kde NATO nasadilo tyto střely v roce 1999.

Osmou obětí „balkánského syndromu“ je Pasquale Cinelli, 41letý veterán polovojenské policie, který zemřel loni 19. listopadu na rakovinu žaludku. Sloužil v Bosně od roku 1996 do loňského ledna, a to na několika misích. Byl nasazen i v Albánii, a to od dubna do srpna 1997.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme