Italský poslanec ‚dělá politiku‘ z plachetnice místo z parlamentu. Chyběl na 96 % zasedání

„Politiku můžete dělat i z lodi,“ prohlásil Andrea Mura, který dosud chyběl na 96 % zasedání parlamentu. Své domovské Hnutí pěti hvězd tím příliš nepotěšil. Jeho rekordní absence a „nepřijatelná“ vyjádření rozzlobily vedení hnutí natolik, že Murovi nakázalo rezignovat. Ten se brání, že „od začátku říkal, že nechce být poslancem“ a že jako celebrita „brání oceány před plasty“.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Použiju svou loď před dvěma a půl miliony diváků a 90 miliony kamer, abych vyslal zásadní sdělení: zachraňte oceány před mikroplasty!“ objasnil poslanec a jachtař Mura (na snímku z listopadu 2014). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Andrea Mura k ošlehaným vlkům poslaneckých lavic rozhodně nepatří. Zato na moři je jako doma: když ho letos v březnu zvolili za Hnutí pěti hvězd (M5S) do italského parlamentu, Italové i sportovní fanoušci zpoza hranic ho už dobře znali jako slavného jachtaře.

A právě tady je podle všeho zakopaný pes: Mura si patrně pořád připadá mnohem víc jako námořník než jako poslanec. Svědčí o tom to, že se v parlamentu – na rozdíl od paluby své plachetnice – sotva mihl.

Nové chlapské řešení? Čuba bude plat posílat mládeži, vždy ji podporoval, říká jeho asistent

Číst článek

Výmluvně o tom mluví statistiky OpenParlamento, které dokládají Murův podíl na parlamentním dění. Od svého březnového zvolení se tento poslanec zúčastnil pouze osmi zasedání, což znamená, že mu absenci zapsali v celých 96 procentech případů. 

Bezesporu mimořádný výkon, přestože nikoli ojedinělý (viz kauza českého exsenátora Františka Čuby (SPO), které se server iROZHLAS.cz detailně věnoval, pozn. red.). A jak informuje The Local, vedení Hnutí pěti hvězd (M5S) nad přístupem Andrey Mury neskrývá pobouření.

Mura si příliš nepolepšil ani svým výrokem pro deník Nuova Sardegna. Své úřadování z paluby plachetnice hájil tím, že „se politická činnost neodehrává jen na půdě parlamentu, politiku můžete dělat i z lodi“.

Nepřijatelné, rezignujte!

Lídra M5S a vicepremiéra Luigiho Di Maia tento argument nepřesvědčil. Právě naopak, Murovy „nepřijatelné“ výroky před novináři v úterý odsoudil a prohlásil, že absentér „musí rezignovat“. Zároveň Murovi vyčetl, že své povolání bere na lehkou váhu. „Musíme brát v potaz, že poslanci, včetně mě samotného, jsou privilegovaní, mají privilegovanou práci s privilegovaným platem,“ zdůraznil Di Maio.

Andreu Muru vyzvali oficiálně k rezignaci také další členové z vedení hnutí, Stefano Patuanelli a Franscesco Uva. „Jestliže se Andrea Mura chce zabývat převážně jinými aktivitami a zanedbávat mandát, který mu občané přidělili, pak před ním leží jen jedna jediná cesta: podat rezignaci,“ cituje z jejich prohlášení pro parlament The Local. 

Kdo je muž, který může změnit Itálii? Salvini je de facto premiér, říká o ministrovi vnitra jeho životopisec

Číst článek

Data z OpenParlamentu podle serveru zároveň dokládají, že ačkoli se Mura práce v parlamentu téměř neúčastnil, výplatu za tuto práci neodmítl. 

Aféra Mura je pro vládní Hnutí pěti hvězd poněkud ožehavá. Koneckonců, hnutí vyrostlo – a k vládě se dostalo – na základě pranýřování korupce a plýtvání a neschopnosti, kterých se dopouštěla tradiční politická moc, zatímco u sebe M5S vždy zdůrazňovalo transparenci a čestnost.

Zachraňte oceány! 

Andrea Mura však svůj postup hájí. Počínaje penězi, o nichž tvrdí, že „pravděpodobně končí v mikrokreditovém fondu vytvořeném M5S“, a svou absencí v parlamentu konče. 

„Chápu tu nedůvěru. Ale od začátku jsem hnutí říkal, že nechci být poslancem,“ vysvětlil pro Nuova Sardegna. Když s M5S uzavíral dohodu o své kandidatuře, hnutí prý souhlasilo, že Mura sehraje roli jako celebrita, „která brání oceány před plasty“. 

Poslanec teď trvá na tom, že má plné ruce práce s přípravou na nadcházející závod Rum Route (každé čtyři roky z Francie do Karibiku), kde na problém plastů v mořských vodách hodlá znovu upozornit svět. 

„Použiju svou loď před dvěma a půl miliony diváků a 90 miliony kamer, abych vyslal zásadní sdělení: zachraňte oceány před mikroplasty!“ objasnil. V parlamentu ho prý zastanou jiní, protože „s tou ohromnou většinou, kterou tam Pět hvězd má, nehraje žádnou roli, jestli tam jsem, nebo ne.“

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme