Itálie hrozí uzavřením svých přístavů, pokud ji další země nepomohou s přívalem uprchlíků

Italská vláda uvažuje, že zabrání cizím lodím s migranty na palubě vplouvat do svých přístavů, pokud zbylé členské státy Evropské unie zemi nepomohou a nepřevezmou část žadatelů o azyl. S odvoláním na italské diplomatické kruhy o tom ve středu informovala agentura ANSA. Za poslední dva dny do Itálie připlulo od severoafrických břehů asi 12 000 migrantů.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci italské nevládní organizace SOS Mediterranee na moři zachraňují nelegální migranty

Pracovníci italské nevládní organizace SOS Mediterranee na moři zachraňují nelegální migranty | Foto: Steve Scherer | Zdroj: Reuters

Itálie podle diplomatů uvažuje o tom, že by napříště do svých přístavů vpouštěla už jen vlastní lodě, jež u severoafrických břehů zachraňují migranty, kteří se snaží dostat do Evropy. Lodím dalších zemí a nevládních organizací by zakotvit u svých břehů zabránila. Původně zdroj agentury ANSA tvrdil, že uvažované opatření by se dotklo i lodí námořní mise Evropské unie Sophia, později však uvedl, že by lodě EU mohly v italských přístavech kotvit i nadále.

Nedovolme lodím s uprchlíky vůbec zakotvit u evropských břehů, vyzval rakouský ministr zahraničí

Číst článek

Italský velvyslanec při EU Maurizio Massari ve středu tíživou situaci ve své zemi nastínil evropskému komisaři pro vnitro Dimitrisovi Avramopulosovi. Řekl mu, že vláda v Římě považuje za nepřijatelné, aby všichni migranti zachránění na Středozemním moři končili pouze v Itálii, uvedla ANSA.

Itálie je hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina migrantů snaží na starý kontinent opět dostat ze břehů severní Afriky přes Středozemní moře. Migranti se na nebezpečnou cestu vydávají často na nafukovacích člunech nebo vratkých loďkách. Před utonutím je zachraňují lodě italské i libyjské pobřežní stráže, mise EU, ale i řady nevládních organizací.

Od počátku roku do Itálie tímto způsobem dorazilo více než 73 000 migrantů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to asi o 14 procent více. Jen za poslední dva dny připlulo do Itálie kolem 12 000 migrantů.

Řím dlouhodobě usiluje o přerozdělení části migrantů ze svého území do dalších členských zemí EU. Kvóty, na základě kterých měla být část migrantů z Itálie a Řecka přesídlena, přijali ministři vnitra EU v roce 2015 navzdory odporu České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kvůli neochotě naplňovat kvóty zahájila Evropská komise s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme