Italové vs. fake news. Tamní policie spustila web, kde mohou lidé ohlásit podezření na lživé informace

Italská policie spustila necelé dva měsíce před parlamentními volbami webové stránky, kde mohou občané nahlásit podezření na „fake news“, tedy záměrně šířené nepravdivé informace. Informovala o tom agentura AFP. Policejní složka, do jejíž gesce spadá dohled nad internetem a telekomunikacemi, každé nahlášené podezření „v mezích možného“ vyšetří, sdělila tisku šéfka útvaru Nunzia Ciardiová.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fake news (ilustrační foto) | Foto: Silvia & Frank | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Na webu Commissariato di PS mají lidé možnost nahlásit svá podezření na šíření lživých informací. Při vyšetřování policie „identifikuje zdroje“ zprávy a pokusí se dohledat takové informace, které by ji vyvrátily.

Fake news útočí na lidi, kteří nemají informace. Společnost se musí poučit, říká odborník

Číst článek

Prokáže-li se, že je zpráva skutečně lživá, policie tuto skutečnost zveřejní na svém webu a na sociálních sítích, informoval ministr vnitra Marco Minniti. Pokud falešná zpráva bude pomlouvačná anebo z jiného důvodu trestně postižitelná, policie bude moci přistoupit k trestnímu stíhání, dodal Minniti.

Evropská komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Mariya Gabrielová v pondělí vyzvala k jednotnému „celoevropskému přístupu k fake news“ a ustavila skupinu odborníků, jež se bude tímto problémem zabývat.

Italské parlamentní volby se mají konat 4. března. Utkají se v nich tři hlavní politické bloky: strany pravého středu, strany levého středu a Hnutí pěti hvězd. Podle volebních průzkumů vede uskupení pravého středu, jež vytvořilo předvolební koalici.

Ta by podle průzkumu Euromedia Research zveřejněného 16. ledna získala 39 procent hlasů, strany levého středu 19,7 procenta hlasů a Hnutí pěti hvězd 26,3 procenta hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme