Italští demokraté a Hnutí pěti hvězd jednají o koalici. První rozhovory byly ‚konstruktivní‘

Italská středolevá Demokratická strana (PD) a dosud vládní protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) zahájily jednání o případné vládní koalici. Obě strany první rozhovory označily za konstruktivní, informovala agentura ANSA. Krajně pravicová Liga, jejíž šéf Matteo Salvini vládní krizi rozpoutal, podle průzkumu agentury Tecnè výrazně ztratila voličskou podporu. M5S s ní o oživení koalice jednat nebude, řekl za protestní hnutí poslanec Francesco D'Uva.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Sergio Mattarella dal parlamentním stranám čas na jednání do příštího úterý, pokud se nepodaří nic vyjednat, parlament nejspíš rozpustí

Prezident Sergio Mattarella dal parlamentním stranám čas na jednání do příštího úterý, pokud se nepodaří nic vyjednat, parlament nejspíš rozpustí | Zdroj: Reuters

Zformují-li PD a M5S vládní koalici, budou mít většinu v Poslanecké sněmovně (338 z 630 poslanců) i Senátu (165 z 315 mandátů). Jejich vládu by patrně podpořila i menší levicová strana Svobodní a rovní (LeU).

Demokraté protestní hnutí požádali, aby o případné vládě jednalo pouze s nimi, a nikoli s Ligou. M5S zase zdůraznilo, že podmínkou jakéhokoli spojenectví je snížení počtu zákonodárců z 945 na 600, napsala agentura ANSA. „Jsme pro snížení počtu členů, budou-li zachovány ústavní záruky,“ uvedla Demokratická strana po prvním kole jednání v prohlášení.

Premiér Conte podal demisi. Itálii čekají jednání o novém kabinetu, nebo předčasné volby

Číst článek

Předseda M5S Luigi Di Maio celkem předložil deset podmínek pro zformování vlády. Vedle redukce zákonodárného sboru jeho hnutí žádá například zákon o střetu zájmů, reformu veřejnoprávní vysílací společnosti RAI, snížení daňového zatížení, zavedení minimální mzdy, reformu justice a zavedení ekologických politik.

Blízkost agend

Šéf PD Nicola Zingaretti také dosud předestřel několik podmínek. Jeho strana mimo jiné chce, aby se vláda ke členství v EU stavěla loajálně, nebo zrušení přísných protiimigračních zákonů prosazených Salvinim.

Agendy obou stran se v mnohém protínají. Rozpadlá vládní koalice M5S a Ligy byla oproti tomu značně nesourodá. Snížení počtu poslanců by PD ráda uskutečnila jako součást širší volební reformy, na jejímž konci by volební systém byl pouze poměrný.

Demokraté si také nepřejí, aby se premiérem znovu stal nestranický Giuseppe Conte, který má blízko k M5S. Je tak možné, že Italové budou mít poprvé v historii premiérku. Spekuluje se, že by se jí mohla stát buďto bývalá ministryně spravedlnosti Paola Severinová, anebo místopředsedkyně ústavního soudu Marta Cartabiaová.

Salviniho konec? ‚Šance na pokračování vlády jsou minimální, až nulové,‘ říká italský novinář Pieralli

Číst článek

Rozpuštění parlamentu?

Kartami při vyjednávání patrně zamíchal průzkum agentury Tecnè zveřejněný ve čtvrtek. Liga je podle něj sice nejsilnější stranou, které by hlas dalo 31,3 procenta voličů, ale markantně kvůli vládní krizi ztratila. Před ní jí různé průzkumy přisuzovaly 36 až 40 procent případných hlasů.

PD i M5S si v porovnání s výsledkem z květnových voleb do Evropského parlamentu polepšily: demokraté o necelé dva procentní body na 24,6 procenta, protestní hnutí o více než tři procentní body na 20,8 procenta.

Prezident Sergio Mattarella dal parlamentním stranám čas na jednání do příštího úterý, kdy se podruhé setká s jejich zástupci. Nepodaří-li se zformovat parlamentní většinu, patrně rozpustí parlament. Ve čtvrtek konstatoval, že tento krok nebere na lehkou vládu. Přeje si rychlé rozuzlení krize a vládu, jež by přetrvala do konce volebního období, tedy do roku 2023.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme