Lombardie v Karanténě. ‚Přehnané, život je tady normální, bojíme se o příjmy,‘ říkají obyvatelé

Velká část severu Itálie, včetně hospodářské metropole země Milána, se v neděli probudila odříznuta od okolního světa přísnou karanténou, o níž v noci rozhodla vláda s cílem zkrotit epidemii nového koronaviru. „Mám dojem, že je to přehnané,“ odpověděl francouzskému časopisu L´Express obyvatel Milána Ludovico na dotaz týkající se dojmů z prvního dne karantény.

Milán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milánské Piazza Duomo | Zdroj: Reuters

Příslušný dekret, který podepsal premiér Giuseppe Conte, nařizuje do 3. dubna faktickou izolaci Lombardie a 14 provincií v dalších třech regionech. Opatření označovaná za bezprecedentní a drastická přísně omezují hlavně pohyb lidí z rozlehlých oblastí a do nich. 

Česko má 32 případů nového koronaviru. Prvního nakaženého má Hradec Králové

Číst článek

Obyvatelé Milána, poplašení od sobotního večera zvěstmi o chystané karanténě, které unikly do místních médií, jako by rezignovali a přešli na zpomalené životní tempo: ulice zůstaly vylidněné a klidné, konstatoval L´Express.

Už žádné známky paniky na hlavním nádraží, všude klid, ani policejní kontroly. Letiště zůstala otevřená, přestože je zakázáno opouštět regiony v karanténě, zvané „červené zóny“, v jejichž hranicích žije 15 milionů lidí.

Ludovico je zaměstnancem cestovní kanceláře v Miláně. „Šel jsem bez problémů do supermarketu,“ řekl francouzskému listu telefonicky. „Každý den chodím na místa plná lidí, jako jsou obchodní centra,“ dodal.

Červeně vyznačené regiony Itálie, pro které platí karanténa. | Foto: Bojan Pancevski | Zdroj: Twitter

Stejně to cítí i Cristina, která žije rovněž v Lombardii, u Komského jezera. „Náš každodenní život se moc nezměnil. Děláme to, co děláme obvykle, jen se vyhýbáme davům a velkým skupinám lidí. Rodiny mají děti doma, protože školy jsou zavřené, ale mnoho rodičů teď také pracuje z domova, takže to jde. Většina lidí pochopila realitu a reaguje na ni s klidem a porozuměním, život tady je skutečně normální, ať se to může zdát jakkoliv podivné.“

Strach o ekonomiku

Nejtěžší stránkou nynější situace jsou ekonomické dopady, ty vzbuzují znepokojení. „V práci přicházím o mnoho klientů. Na druhé straně mám ale rezervace od lidí, kteří nemohou opustit Milán, takže hledají místo, kde by mohli dočasně pobývat,“ říká Ludovico.

Kdo nyní jede do Itálie, měl by počítat s tím, že se opatření mohou rozšiřovat, říká ředitel asociace

Číst článek

„Má práce... to je to nejtěžší,“ povzdychne si také Cristina. „Řídím tady, u Komského jezera, jeden místní podnik. A teď čelím rušení rezervací v hodnotě několika tisíc eur za několik dnů. Peru se s tím, stejně jako všichni, kdo žijí z cestovního ruchu. To je jediná skutečná věc, které je třeba se bát: dopadů toho viru na naši ekonomiku.“

Realitní agent z Padovy Fabrizio, který uvázl v Benátkách, říká: „V tomto okamžiku je situace ucházející, není tu žádná panika. Město je klidné, v blízkosti je ještě mnoho dostupných obchodů.“

V Itálii novému typu koronaviru za posledních 24 hodin podlehlo 133 lidí, celkový počet mrtvých tak v této zemi vystoupal na 366. Prudce vzrostl i počet nakažených, ze sobotních 5883 na nedělních 7375. Informoval o tom šéf civilní ochrany Angelo Borrelli.

Epidemie koronaviru zasáhla Itálii ze všech evropských zemí zatím nejhůře. Onemocnění se šíří hlavně z několika ohnisek v severní Itálii, vlastní případy však potvrdilo všech 20 italských regionů. Italská vláda kvůli tomu v noci na neděli přistoupila k bezprecedentním opatřením, na miliony lidí na severu země uvalila karanténu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme