Karanténa v Itálii. Premiér podepsal dekret, který nařizuje izolaci 16 milionům lidem na severu země

Na miliony obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa, oznámila agentura AFP s odvoláním na dekret, který v noci na neděli podepsal italský premiér Giuseppe Conte. Omezení pohybu se týká i velkých měst, uzavřena mají být i kulturní zařízení nebo sportoviště včetně lyžařských středisek. Itálie je v Evropě zemí nejhůře zasaženou nákazou novým koronavirem.

Řím (Aktualizováno: 8:33 8. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné náměstí Piazza Carlo Alberto a socha s rouškou v Turíně, které je jedním z měst spadající pod vyhlášku s karanténou. | Foto: Massimo Pinca | Zdroj: Reuters

Vládní vyhláška podle AFP od neděle přísně omezuje cesty do rozlehlé oblasti na severu země a z ní. Opatření, které agentury označují za bezprecedentní a drastické, zahrnuje také hospodářskou metropoli země Milán a turisty hojně navštěvované Benátky. Týká se také například měst Modena, Parma, Piacenza nebo Rimini.

Podle agentury AP karanténa platná do 3. dubna dopadne na zhruba 16 milionů lidí. „Nebude žádné přemísťování do nebo z těchto oblastí nebo uvnitř nich, s výjimkou prokázaných důvodů souvisejících s prací, naléhavých případů nebo zdravotních důvodů,“ řekl Conte na tiskové konferenci uprostřed noci po hodinách spekulací o tom, co vláda chystá. „Platí omezená mobilita,“ konstatoval Conte.

Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko). Kromě toho se v celé zemi ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavních a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer.

Uzavřeny mají být podle agentury Reuters také lyžařské resorty nebo plavecké bazény. Zdravotníkům byla zrušena dovolená. Zhruba 60 milionům Italů nová oznámení vlády pravděpodobně ještě více změní běžný život poté, co se mnoha z nich dotkla už dřívější opatření jako celoplošné uzavření škol, poznamenala agentura DPA.

Červeně vyznačené regiony Itálie, pro které platí karanténa. | Foto: Bojan Pancevski | Zdroj: Twitter

Conte zdůraznil, že Itálie čelí národnímu stavu nouze a že vláda od počátku přijímala co nejrozsáhlejší opatření. „Máme dva cíle: zastavit rozšíření nákazy a zabránit přetížení nemocničních zařízení,“ citovala DPA italského premiéra.

Co dělat v karanténě? ‚Nehledejte na sobě příznaky a zaměstnejte se nějakou činností,‘ radí psycholog

Číst článek

Rušení akcí

Kromě toho se v celé zemi ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavných a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer.

Lidem v těchto oblastech je doporučeno, aby zůstávali co nejvíce doma. Pokud někdo zákaz poruší, hrozí mu až 3 měsíce ve vězení, píše BBC. Podle článku by tato omezení měla trvat do 3. dubna.

V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí, přičemž v sobotu bylo oznámeno rekordních více než 1200 nových případů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo více než 230 lidí. Počet lidí na jednotkách intenzivní péče v sobotu vzrostl o 23 procent na 567. Z 5883 původně nakažených Italů se 589 zcela vyléčilo.

Čeští občané, kteří se aktuálně pohybují v regionech, pro které platí na severu Itálie hromadná karanténa se budou moci vrátit do Česka. „Jsou povoleny návraty do vlastního bydliště,“ uvedlo na svém webu ministerstvo zahraničních věcí.

Počet Čechů, kteří jsou v oblastech s vyhlášenou karanténou ministerstvo zahraničí zatím nezná. Na základě dobrovolné registrace v systému DROZD rozeslal resort zhruba 700 SMS zpráv Čechům, kteří by v oblastech mohli být.

anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme