‚Italská duše trpí.‘ Jindy přeplněná Florencie zeje kvůli koronaviru prázdnotou
Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali pohledem na slunce zapadající nad řekou Arno, zejí kvůli koronaviru prázdnotou. Potkat místní s tvářemi zahalenými rouškami a ochrannými brýlemi je možné prakticky jen při nákupu potravin.
Ačkoliv je nebe nad Florencií nadále azurově modré a italské slunce září stejně jasně jako každé jaro, náměstí, ulice i mosty přes řeku jsou vylidněné. Obyvatele města lze vidět pouze v dlouhých, kroutících se frontách před samoobsluhami.
Každý před sebou smutně tlačí nákupní vozík a snaží se dodržovat dvoumetrové rozestupy. Je to až s podivem, jak se národ, který v obecném povědomí nestojí zrovna na prvním místě v disciplinovanosti, dovede za času epidemie chovat důstojně a uvědoměle.
„Italská duše trpí,“ povzdechl si jeden z nakupujících, který se po dvou hodinách trpělivého čekání konečně dostal do obchodu. „My, kteří se tak rádi družíme, se teď k sobě vzájemně nesmíme ani přiblížit.“
Karanténní opatření zavedená v celé Itálii už od 10. března, se zdají být opravdu protikladem celého italského životního stylu. Každodenní popíjení espressa v baru na rohu ulice, podvečerní „aperitivo“ s přáteli či pravidelná posezení v místní trattorii, tomu všemu epidemie koronaviru učinila přítrž.
V Itálii i Španělsku kvůli koronaviru zemřely tisíce lidí, míra úmrtí v Česku a Německu je malá. Proč?
Číst článek
Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že Italové dnes platí daň právě za svou příslovečně společenskou povahu, která umožnila viru rychlejší šíření. K tomu se může připojit i tradiční smysl pro rodinu a nedělní obědy, u nichž se scházejí všechny generace.
Na úplném počátku karantény, kdy byly zavřené jenom školy, mnohým pracujícím rodičům přišlo vhod, že mají po ruce prarodiče, kteří se postarají o jejich ratolesti. „Dnes už bych to nedělala,“ říká mladá maminka Daniella Bodriová, která ještě před dvěma týdny svěřovala přes den sedmiletého syna své tchyni. „Nyní naopak úřady doporučují seniory vůbec nenavštěvovat, protože právě oni jsou tou nejohroženější skupinou,“ dodává Daniella.
Další oblíbenou zábavou, kterou Italové museli obětovat, jsou pravidelná víkendová fotbalová utkání. V době, kdy už lombardské nemocnice nestíhaly přijímat nové pacienty a zprávy z italského severu byly čím dál dramatičtější, si jistý Florenťan postěžoval: „Představte si, že nám teď zrušili i fotbal!“ Florentský stadion Artemio-Franchi nyní zeje prázdnotou a klub AC Fiorentina oznámil, že tři jejich hráči jsou nakažení koronavirem.
💜 Nel giorno del #CapodannoFiorentino, in un momento difficile, una splendida veduta della nostra città.
Auguri Firenze ⚜
12:43 – 25. 03. 2020
Mezi fotbalovými osobnostmi zasaženými nemocí COVID-19 je také italská legenda AC Milan Paolo Maldini a jeho syn Daniel. Maldini z domácí karantény poděkoval všem fanouškům za slova podpory, která mu poslali přes sociální sítě, a ubezpečil je, že se jemu i celé rodině daří dobře.
Ve svém oznámení vyjádřil také dík všem lékařům a zdravotníkům, jakož i strážcům pořádku za jejich odvahu a profesionalitu. „Díky nim můžeme cítit hrdost na to, že jsme Italové“ uvedl.
Podobné povzbuzující výroky od známých osobností se momentálně v médiích množí. V úterý se k nim připojil například i oblíbený zpěvák Vasco Rossi, který spoluobčany vyzval, aby vydrželi a nadále neopouštěli domovy, jakkoliv je to obtížné.
„Pokud byste se nudili, poslouchejte mou hudbu,“ dodal na závěr. Cílem podobných apelů je udržet morálku v zemi, kde po dvou týdnech domácího vězení lidé začínají pociťovat únavu a beznaděj.
S přibývajícími počty obětí se omezení postupně zpřísňují, a co ještě před týdnem strážci pořádku tolerovali, trestají dnes stále vyššími pokutami.
V Itálii od soboty platí zákaz venkovních aktivit. Policie důkladněji kontroluje dodržování opatření
Číst článek
„Zatímco ještě minulý týden jsme si každý den vyšli aspoň na půlhodinovou procházku, teď už si to netroufáme,“ svěřuje se Sergio Brunori, který se se ženou uchýlil z Florencie do svého domu v San Quirico v jižním Toskánsku. „I když zrovna nepotkáme policii, můžeme se spolehnout, že na nás budou pokřikovat sousedé z balkonů, ať se rychle vrátíme domů,“ dodává se slabým úsměvem.
Každý večer v šest hodin se pozornost národa upíná k televizní obrazovce, neboť Úřad pro civilní ochranu na tiskové konferenci hlásí počty nakažených, úmrtí, ale i bilanci uzdravených.
Zdá se, že čísla za poslední dny zaznamenávají mírný pokles v počtu nakažených, což začíná vlévat naději do italských duší. Bude však zapotřebí další trpělivosti, než se prokáže, že se šíření epidemie v zemi opravdu zpomaluje.