Nakažených koronavirem je v Itálii už přes 130. Benátky zrušily karneval, pro 11 obcí platí karanténa

  • Itálie ohlásila v neděli 132 nakažených novým typem koronaviru. Na nemoc Covid-19 tam zemřeli už tři lidé. Itálie je tak nejpostiženější zemí v Evropě.
  • Nejvíce obětí po pevninské Číně hlásí Írán. Po pár dnech od oznámení íránských úřadů o výskytu nemoci ohlásil Teherán osm obětí.
  • Prudký nárůst hlásí také Soul. V neděli Jižní Korea oznámila přes 600 nakažených.

Milán/Teherán/Soul (Aktualizováno: 14:03 23. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena s obličejovou maskou opuští nemocnici v italském městě Codogne. | Foto: Flavio lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Attilio Fontana, guvernér severoitalské Lombardie, uvedl, že počet ověřených případů stoupl na 89 z sobotních 54. Celkový počet nakažených tak vzrostl na 100.

V sobotu večer přijala vláda nouzová nařízení. Pro více než 50 000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, tak platí úplná karanténa. Rezidenti mají zakázáno je opustit, zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane.

Novému koronaviru podlehlo v pevninské Číně dalších 97 lidí. Jižní Korea hlásí pátou oběť

Číst článek

Opatření bylo zavedeno poté, co na severu země v pátek a v sobotu zemřeli dva lidé na nemoc Covid-19, kterou koronavirus způsobuje. V neděli přibyla třetí oběť.

„Je zakázán vstup do těchto měst i jejich opuštění,“ komentoval mimořádné opatření premiér Giuseppe Conte. Kdo se podle něj pokusí uzávěru porušit, tomu hrozí „trestní stíhání“. V případě potřeby podle něj bude do oblasti povolána armáda.

Mluvčí guvernéra oblasti Veneto v neděli uvedl, že počet případů se zvýšil na 19, což je o sedm více než v sobotu.

Podle deníku La Stampa je dalších 17 nemocných v regionu Benátska, kde se však virus objevil pouze v obci Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru. Pouze jednotlivé případy hlásí regiony Piemont, Lazio a Emilia Romagna.

Itálie kvůli koronaviru ruší zápasy nejvyšší fotbalové soutěže. Nezahrají si Inter Milán i Atalanta Bergamo

Číst článek

Nová opatření se dotkla i skoro i jedna a půl milionového Milána, které je centrem italských finančníků. Starosta města oznámil, že od pondělí budou všechny milánské školy zavřeny. Univerzity v Lombardii a Venetu jsou také uzavřeny až do začátku března.

Italská agentura pro civilní ochranu v neděli uvedla, že se jim stále nepodařilo identifikovat takzvaného pacienta nula. „Stále nemůžeme identifikovat pacienta nula. Je tedy velmi těžké předpovědět další případy,“ uvedl šéf agentury pro civilní ochranu Angelo Borrelli. Ze 132 lidí je 26 v intenzivní péči. V sobotu Řím oznámil druhého mrtvého, ale úřadů se jeden pacient vyléčil.

Zrušené zápasy a karneval

V severoitalských regionech se ruší sportovní i kulturní akce, aby se zabránilo dalšímu rozšíření nákazy novým koronavirem.

Módní návrhář Giorgio Armani uvedl, že jeho na neděli plánovaná přehlídka v Miláně bude pokračovat v prázdném divadle bez jakéhokoliv tisku nebo kupujících.

Guvernér Benátek Luca Zaia oznámil zrušení letošního tradičního karnevalu v Benátkách. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. Ze stejných důvodů se v neděli nebudou hrát fotbalové zápasy série A. Konkrétně byla zrušena utkání Inter Milán-Sampdoria Janov, Atalanta Bergamo-Sassuolo Calcio a Hellas Verona-Cagliari Calcio. Dříve byl zrušeno druholigové utkání Ascoli Calcio proti US Cremonese.

Írán potvrdil osm obětí

Osmou oběť nemoci Covid-19 ohlásil v neděli Írán. Podle agentury Reuters jde o nejvyšší počet mrtvých mimo Čínu. Tamní ministerstvo zdravotnictví eviduje 43 nakažených.

Teherán poprvé o nemoci začal informovat ve středu, kdy o pár hodin později oznámil první dvě oběti. Vláda čelí kritice, že úřady záměrně o koronaviru neinformovali dřív, aby lidé dorazili k pátečním parlamentním volbám.

V Hong Kongu vzrostl počet nakažených na 74. Jeden z nových pacientů byl evakuovaný z výletní lodi Diamond Princess během tohoto týdne. Zároveň se ke 23. únoru podařilo 12 pacientů úspěšně vyléčených propustit z nemocnice.

Jižní Korea v neděli vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti. Na nákazu koronavirem zemřelo šest lidí a nakažených je více než 600. Od soboty do neděle byl nárůst nakažených 169 nových případů. Soul hlásí nejvyšší počet případů infikovaných hned po Číně. Více než polovina obětí je spojených s církví ve městě Daegu.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme