Lékaři v Itálii nemůžou odmítnout vakcínu na covid. ‚Nesmí zvyšovat riziko nákazy pacienta,‘ řekl soud

Italská Státní rada, která má v Itálii roli nejvyššího správního soudu, rozhodla, že lékaři nemohou odmítnout vakcínu proti covidu-19. Zamítla tak stížnost lékaře z kraje Abruzzo, který se odmítl nechat očkovat proti covidu-19. V Itálii je toto očkování zdravotníků povinné od června. Informovala o tom ve čtvrtek agentura ANSA.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus v Itálii.

Koronavirus v Itálii. | Zdroj: Reuters

Státní rada svůj verdikt zdůvodnila mimo jiné tím, že lékařovy pochybnosti stran vakcíny byly vyvráceny a že vědecká data ukazují, že výhody vakcíny proti covidu „jasně převažují“.

Vědci přišli na příčinu tvorby krevních sraženin u vakcíny AstraZeneca. Jde o chybnou reakci imunity

Číst článek

„Zdravotníci mají podle zákona a také podle Hippokratovy přísahy léčit nemocné a nesmí zvyšovat riziko nákazy pacienta,“ uvedl nejvyšší správní soud. Zdůraznil, že „primární je právo na zdraví“.

Italská vláda už v dubnu schválila zákon, který zdravotníkům ukládá povinnost nechat se očkovat proti covidu-19. Zákon poté schválil parlament a v červnu norma vstoupila v platnost. Povinné očkování zdravotníků proti covidu-19 platí v Evropě například i v Řecku, Maďarsku či ve Francii.

Minulý měsíc italská vláda schválila dekret, který rozšiřuje povinné očkování proti covidu-19 na další profesní skupiny. Od 15. prosince by ho měli mít i všichni zaměstnanci škol, vojáci či policisté.

V Itálii jsou plně očkovány proti covidu-19 asi tři čtvrtiny obyvatel, lidem starším 40 let a některým profesním skupinám je tam doporučena třetí dávka v případě dvoudávkových vakcín.

Tento týden místní lékový regulátor AIFA schválil očkování proti covidu-19 i pro děti od pěti do 11 let, s nímž se v Itálii začne od 16. prosince, informovala ANSA. Doporučení očkovat takto malé děti vydala minulý měsíc Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která pro ně schválila vakcínu od firem Pfizer/BioNTech v třetinovém množství očkovací látky oproti dávce doporučené pro dospělé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme