Itálie má novou vládu. Kabinet technokratů

Itálie zná podobu své nové vlády. Premiér Mario Monti představil svůj nový kabinet. Pouze 16 členů, z toho 5 ministrů bez portfeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mario Monti sestavil vládu | Zdroj: ČTK

Monti povede resort hospodářství. Ministerstvo rozvoje, infrastruktury a dopravy pak Corrado Passera, který dosud řídil velkou bankovní skupinu Intesa Sanpaolo.

Ministři složí přísahu dnes večer a do pátku by nové vládě mohly vyjádřit důvěru Poslanecká sněmovna a Senát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Představení nové vlády sledovala v Itálii spolupracovnie ČRo Vědunka Lunardi

Prezident republiky Napolitano údajně nakonec přesvědčil Demokratickou stranu, hlavní sílu opozice, aby Montimu odsouhlasila dva politiky v nové vládě. Přál si to nový premiér, protože účast jednoho politika pravého středu a jednoho z opozice, by byla jakousi pečetí jasné a přesvědčené podpory politiky a parlamentu převážně úřednické vlády.

Nakonec prosadila svou strana Itálie hodnot, vedená bývalým prokurátorem čistých rukou, Antoniem Di Pietrem, která se postavila proti politikům v nové vládě. Demokratická strana bez Itálie hodnot by neměla dostatečnou váhu při rozhodování a tak nakonec Di Pietrovi ustoupila.

V seriózních médiích se objevovaly zaručené informace, že členové kabinetu budou také zkušení politici, zejména s Berlusconiho tábora. Velmi často byl zmiňován ministr zahraničí Franco Frattini nebo jako pravděpodobný vicepremiér byl uváděn blízký Berlusconiho spojenec Gianni Letta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byla Lada Šušlíková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

„K tomu tedy překvapivě nedošlo a ve vládě by skutečně měli zasedat odborníci a to nejenom z ekonomické oblasti a bankovnictví, ale několik z nich i z univerzitního prostředí. Úřednický kabinet bude muset být v budoucnu spojen s politickými elitami, protože i úřednická italská vláda musí mít podporu v obou parlamentních komorách. A to je možné zajistit pouze s podporou a spojením s politickými stranami, v tomto případě s pravicovou stranou Lid svobody a levicové Demokratické strany,“ říká Lada Šušlíková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

ČTĚTE TAKÉ: Mario Monti získal v parlamentu podporu zleva i zprava

Většina italské veřejnosti přijímá novou vládu pozitivně. Vědí, že je čekají oběti, vědí, že budoucí fáze nebude bez obtíží, ale Mario Monti už naznačil, že bude myslet v první řadě na zaměstnanost žen a na zlepšení podmínek pro zaměstnanost mladých lidí.

Dotkne se tím odborů, které hájí značné výhody starších zaměstnanců a důchodců a na které doplácejí zaměstnavatelé, mladí lidé a stát, prakticky pak celá Itálie.

Dosavadní premiér Berlusconi podal v sobotu demisi poté, co jeho koalice ztratila v parlamentu většinu.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Jan Richter, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme