Itálii čekají parlamentní volby. Roli v nich sehraje i smrt šesti uprchlíků v Maceratě

Brutální vražda, střelba na migranty a desetitisícové demonstrace. To všechno se za poslední měsíc stalo v malém městečku Macerata ve střední Itálii. Pro místní obyvatele jsou události výsledkem dlouhodobých problémů, se kterými se potýká celá Itálie. Proto se o městě hodně mluví i před nedělními klíčovými parlamentními volbami.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský expremiér Silvio Berlusconi

Italský expremiér Silvio Berlusconi | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z italské Maceraty

S místním novinářem Marcem stojíme na Corso Cairoli, což je hlavní ulice nedaleko centra města. Právě v této ulici osmadvacetiletý Luca Traini střílel.

„Byl jsem tady úplně náhodou, nakupoval jsem. Pak jsem si ale všiml policistů, lidé byli vyděšení. Někteří utíkali, jiní pomáhali lidem vstát ze země. Ze začátku jsme nevěděli, kdo to mohl udělat. Lidé kolem si nejdřív mysleli, že si tady vyřizovali účty cizinci,“ vzpomíná italský novinář Marco.

Střelec z Maceraty je spojený s odkazem fašismu a nacismu, oznámil italský ministr

Číst článek

Luca Traini zaútočil na několika místech v Maceratě. Postřelil celkem šest uprchlíků. Své oběti si vybíral podle barvy pleti.

„Najednou jsme slyšeli ránu. S mojí dcerou jsme si lehli na zem. Byli u nás zrovna tři zákazníci. Měli jsme velký strach," říká podnikatelka Pia.

Právě na její obchod Luca Traini začátkem února střílel. Ještě dnes je ve vitríně díra po kulce zalepená lepící páskou.

Napjaté období před volbami

„Je tady cítit velká úzkost. Atmosféra je napjatá, protože jde o témata týkající se rasismu, fašismu. Lidé mají naprosto odlišné názory,“ popisuje servírka z dalšího obchodu na ulici, kde Luca Traini střílel. 

Proti rasismu, fašismu a útoku na cizince tmavé pleti protestuje v italské Maceratě až 30 tisíc lidí

Číst článek

Policisté ho nakonec zadrželi asi po hodině a půl. Sám se jim vzdal. Později přiznal, že chtěl pomstít vraždu osmnáctileté Italky Pamely, ze které byl později obviněný muž původem z Nigérie. Na čin Lucy Trainiho jsou ve městě různé názory

„Já to mám tak padesát na padesát. Někteří toho mají dost. Netvrdí, že udělal dobře, dokáží ho ale pochopit,“ popisuje obyvatel Maceraty Leonardo.

Po střelbě bylo ve městě hned několik demonstrací. Své akce tam pořádaly i radikální skupiny. Demonstrovaly tam ale taky desítky tisíc lidí proti rasismu. Všechny tyto událostí mají velký vliv na kampaň před volbami, popisuje novinář Marco.

„Události v Maceratě názorově rozdělily italskou společnost. Pravice i levice odvedly pozornost od témat, jako jsou ekonomika, korupce, mafie k tématům imigrace a bezpečnosti,“ upozorňuje Marco.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme