Italská mafie využívá turistický byznys. Legalizuje díky němu miliardy eur z nezákonných příjmů

Italská mafie v čím dál větší míře proniká do turistického sektoru. Letos z něj podle odhadu získá asi 2,2 miliardy eur, tedy v přepočtu 57 miliard korun. Vyplývá to ze studie výzkumného ústavu Demoskopika, podle níž budou chtít zločinecké organizace svůj vliv rozšířit a do jejich rukou můžou padnout tisíce podniků, které kvůli dopadům pandemie covidu-19 bojují o přežití.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalábrijská mafie 'Ndrangheta pere skrze turistický sektor peníze ve velkém (ilustrační foto) | Foto: bogitw | Zdroj: Reuters

„Je to velice znepokojující zpráva. Pronikání mafie těžce poškozuje odvětví, které už utrpělo velké škody kvůli pandemii,“ uvedl ministr cestovního ruchu Massimo Garavaglia.

„Kvůli covidu hrozí více než 13 procentům podniků v turistickém sektoru nebezpečí bankrotu, a právě ty nejspíš budou čelit agresivním postupům mafie, která je bude chtít převzít,“ uvedl šéf ústavu Demoskopika Raffaele Rio.

V Itálii policie zatýkala členy mafie díky tipu od bdělé babičky. Kvůli drogám se obávala o vnuka

Číst článek

Celkem se to týká asi 4500 restaurací nebo hotelů, které budou chtít členové mafie využít k legalizaci příjmů získaných například vydíráním nebo obchodováním s drogami.

Nejpodnikavější je v tomto ohledu kalábrijská mafiánská organizace 'Ndrangheta, která podle studie skrze turistický sektor pere peníze ve velkém a legalizuje díky němu až 40 procent svých nezákonných příjmů.

Turistický průmysl se na italském hrubém domácím produktu podílí 13 procenty, loni ale provozovatelé kvůli pandemii přišli o zhruba 53 miliard eur, odhadl svaz malých podnikatelů Unioncamere.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme