Italská mafie chtěla zabít investigativního novináře. Najala vraha, ale policie plán odhalila

Sicilská mafie se chystala provést atentát na investigativního novináře Paola Borrometiho, oznámil v úterý tým italských vyšetřovatelů. Učinil tak krátce po zatčení lidí, kteří akci připravovali. Borrometi je známý díky svému projektu LaSpia, který mapuje aktivity italského organizovaného zločinu, a byl pod dlouhodobou policejní ochranou. Jeho likvidace zřejmě měla zastrašit další prominentní novináře.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plánovaná oběť: Paolo Borrometi na tiskové konferenci k pokusu o jeho vraždu.

Plánovaná oběť: Paolo Borrometi na tiskové konferenci k pokusu o jeho vraždu. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Členové italské protimafiánské jednotky v úterý uvedli, že hrozba atentátu byla bezprostřední.

Ortel nad Paolem Borrometim už v lednu vynesl vůdce sicilského klanu Capello Salvatore Guiliano. Policisté bosse odposlouchávali, a tak zachytili i příkaz k provedení akce. Tou Guiliano pověřil nájemného vraha, kterého policie následně také začala odposlouchávat.

Prokurátor: Čas Kuciakovy vraždy známe s přesností na pět minut. Byla zřejmě na objednávku

Číst článek

Z hovorů vyplývalo, že se akce uskuteční do několika týdnů a že bude vedená brutálně. Nutno dodat, že Borrometi má už kvůli dřívějším hrozbám policejní ochranu. Jeho likvidace by tak mohla zastrašit i další prominentní novináře.

Svoboda tisku a solidarita

Italská veřejnost vyjadřuje s Borrometim solidaritu - včetně řady prominentních lidí, kteří plánovaný atentát označili za pokus o útok na nezávislá média. Je mezi nimi například italský ministr spravedlnosti Andreo Orlando nebo starostka Říma Virginia Raggiová.

Chystaný atentát odsoudil v televizi La7 také poslanec a spoluzakladatel antisystémového Hnutí Pěti hvězd Riccardo Fraccaro. „Chci vyjádřit podporu investigativnímu žurnalistovi Paulu Borrometimu, kterého chtěla zabít Cosa Nostra. Akci naštěstí včas zmařila policie, která tím ochránila svobodu tisku,“ prohlásil Fraccaro.

Za Borrometiho se postavila rovněž italská novinářská obec, jednotlivá média a kolegové z branže. Mezi nimi třeba moderátorka televize RAI Emma D´Aquinová nebo zástupce šéfredaktora týdeníku L´Espresso Lirio Abbate.

Pod policejní ochranou

V Itálii žijí pod policejní ochranou skoro dvě stovky žurnalistů. Asi nejznámější kauzou je ochrana novináře Roberta Saviana. Saviano napsal několik knih, v nichž odhaluje způsoby, jak italská mafie funguje. Ta ho ale za to odsoudila k smrti a Saviano se tak už několik let musí skrývat.

Kokain, obchod s lidmi, praní špinavých peněz. 'Ndranghetu u nás může leccos zajímat, říká expert

Číst článek

Podle italského ministerstva vnitra má maximální policejní ochranu celkem 19 lidí - těmto osobám prý akutně hrozí atentát.

Dalších 167 žurnalistů má nižší stupeň ochrany - bodyguardi je hlídají třeba jen cestou z práce nebo po příchodu domů. Většině z nich vyhrožuje mafie.

Podle agentury AFP ale v Itálii roste také počet roztržek mezi redaktory a přívrženci ultrapravice. V zemi podle AFP znovu zkvétá neofaišistické hnutí, které je v mnoha případech napojeno i na mafiány.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme