‚Jak jsem slíbil.‘ Itálie začala na příkaz Salviniho vyklízet uprchlický tábor na Sicílii

Itálie ve čtvrtek na příkaz ministra vnitra Mattea Salviniho začala s vyklízením svého největšího uprchlického tábora poblíž sicilské Katánie. Informoval o tom deník La Stampa, podle nějž už zařízení, kde pobývá přes 1200 migrantů, opustilo prvních zhruba pět desítek žadatelů o azyl. Politiku italské vlády vůči migrantům ve čtvrtek v dopise italskému premiérovi ostře kritizovala komisařka pro lidská práva Rady Evropy Dunja Mijatovičová.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Salvini, který je šéfem vládní strany Liga a rovněž vicepremiérem, má v úmyslu uzavřít všechna velká přijímací centra pro migranty a rozmístit jejich obyvatele do menších zařízení. Už v lednu takto nechal vyprázdnit tábor Castelnuovo di Porto u Říma, kde pobývalo přes 500 lidí.

Salvini na svém twitteru napsal, že splnil „jak slíbil.“ Uprchlický tábor označil za „megacentrum“ kriminality a mafie. Díky uzavření zařízení podle něj navíc Itálie ušetří peníze, které může dát bezpečnostním složkám.

Tábor Mineo u Katánie by všichni jeho obyvatelé měli opustit do konce tohoto roku. Postupně je úřady budou přemisťovat například do zařízení v Syrakusách, v Raguse či v Trapani. Ředitel tábora Francesco Magnano zdůraznil, že všichni migranti budou o stěhování včas informováni. „Nikoho nebudeme deportovat,“ potvrdil.

Nucené stěhování migrantů bylo jedním z bodů, který v dopise zveřejněném ve čtvrtek premiérovi Giuseppe Contemu zmínila komisařka Mijatovičová. Podle ní toto opatření může žadatelům o azyl ztížit přístup ke vzdělání a zdravotní péči.

Komisařka ale kriticky zhodnotila i zákon o migraci a bezpečnosti, který loni prosadila vládní koalice a který výrazně omezil práva žadatelů o azyl. Podle ní není na místě ani opatření, které uzavřelo italské přístavy lodím nevládních organizací, které na moři pomáhají migrantům v nouzi. „Vyzývám vás, abyste neohrožovali lidská práva zachráněných lidí,“ napsala.

ado, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme