,Nemůžeme hledat nouzová řešení.‘ Itálie chce vrátit do hry trvalé přerozdělování běženců

Itálie chce v Evropské unii prosadit nový plán, jak se vypořádat s migrací, jehož součástí by byl například mechanismus přerozdělování nově příchozích uprchlíků nebo možnost, aby lidé z válečných oblastí mohli požádat o azyl přímo z domovských zemí. Italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi to řekl v rozhovoru, který v neděli otiskl deník Corriere della Sera.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Potřebujeme strukturovaný a trvalý mechanismus“ pro přerozdělování migrantů, řekl italský ministr zahraničí Milanesi.

„Potřebujeme strukturovaný a trvalý mechanismus“ pro přerozdělování migrantů, řekl italský ministr zahraničí Milanesi. | Zdroj: Reuters

Evropské partnery chce Milanesi o svých návrzích začít přesvědčovat už v pondělí na setkání šéfů diplomacie zemí Evropské unie v Bruselu.

„Potřebujeme strukturovaný a trvalý mechanismus“ pro přerozdělování migrantů, řekl ministr listu.

Podle něj není možné, aby všechnu tíhu problému s migrací nesly jen jihoevropské země jako je Španělsko, Řecko nebo právě Itálie, kam migranti přes Středozemní moře převážně míří. „Nemůžeme už dál rozhodovat případ od případu a pokaždé hledat nějaké nouzové řešení,“ dodal.

Nepřijatelné, řekl slovinský prezident o zábranách proti migrantům na hranicích, které zvažuje Itálie

Číst článek

V posledních měsících se nejednotnost Evropy týkající se migrace projevuje opakovaně v případech, kdy některá z lodí neziskových organizací, které na moři zachraňují migranty v ohrožení života, dlouhé dny marně hledá bezpečný přístav. Itálie už od loňského roku tyto lodě do svých přístavů nechce vpouštět, problémy ale mají tato plavidla třeba i na Maltě nebo ve Španělsku. Jihoevropské země argumentují, že migranti se chtějí dostat do Evropy, nikoli do konkrétní země a že by ostatní země Evropské unie měly projevit solidaritu a o migranty se postarat společně.

Dosud se vždy hledalo řešení pro každý jednotlivý případ, kdy se o zachráněné podělily země ochotné se o ně postarat. Řím ale prosazuje, aby platila jednotná pravidla, která by se aplikovala vždy.

Mise Sophia

Podle Milanesiho je domluva na trvalém mechanismu ohledně přerozdělování nových migrantů i podmínkou pro to, aby mohla Evropská unie opět plně obnovit práci unijní námořní mise Sophia, jejímž úkolem je boj proti pašerákům lidí.

Při kontrole kamionu našli celníci pět cizinců bez dokladů, makedonský řidič o nich údajně nevěděl

Číst článek

Mise, v jejímž rámci se často zachraňovali i migranty v nouzi, sice formálně funguje, letos na jaře ale členské země rozhodly, že nebude mít k dispozici žádné lodě. Šéf italské diplomacie chce své protějšky v Bruselu rovněž přesvědčit, že by Evropská unie mohla v budoucnu začít pracovat s migranty přímo v domovských zemích. Poblíž států, kde probíhají válečné konflikty a odkud by lidé utíkali do bezpečí do Evropy, by unie mohla zřídit své kanceláře, které by vyřizovaly žádosti o azyl. Úspěšní žadatelé by pak měli možnost dopravit se do Evropy letecky, aby se tak vyhnuli síti pašeráků a nebezpečné plavbě přes moře.

Přerozdělování uprchlíků dlouhodobě odmítají některé země střední a východní Evropy včetně Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme