Itálie povolila vylodění rodinám z lodi Sea-Watch 3 na ostrově Lampedusa

Itálie v pátek povolila, aby se z plavidla německé neziskové organizace vylodili na ostrově Lampedusa děti a jejich rodiče. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na organizaci Sea-Watch. Její loď plující pod nizozemskou vlajkou vzala ve středu na palubu v mezinárodních vodách u Libye 65 migrantů. Vylodit se z nich v pátek mohlo 18 - sedm dětí, jejich matky, tři otcové a jeden člověk s vážnými zdravotními problémy.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Sea-Watch 3 v prosinci | Foto: Chris Grodotzki | Zdroj: Reuters

Vylodění způsobilo roztržku v italské vládní koalici. Šéf Ligy Matteo Salvini, který ve vládě prosadil tvrdou protiimigrační linii, po celý den opakoval, že italské přístavy zůstávají zavřené, což premiér Giuseppe Conte ani koaliční partner Ligy, protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), nezajistí.

‚Bylo to zoufalé gesto.‘ Kardinál obnovil elektřinu pro bezdomovce, porušil při tom policejní pečeť

Číst článek

Předseda M5S Luigi di Maio reagoval tvrzením, že Salvini se slovním útokem na premiéra jen snaží odvrátit pozornost od korupčního skandálu, v jehož důsledku Liga ztrácí volební preference.

Prokurátor Salvatore Vella ze sicilského města Agrigento zahájí vyšetřování proti neznámému pachateli, zda nedošlo k napomáhání nelegální migraci.

Vella už na Lampeduse vede podobné vyšetřování ohledně lodi Mare Jonio neziskové italské iniciativy Mediterranea, z níž se na ostrově minulý pátek vylodilo 30 migrantů.

Většinu humanitárních lodí, které působily u libyjských břehů, nyní blokují opatření správních úřadů nebo soudů. Loď Sea-Watch 3 byla v lednu obstavena nejprve na Sicílii a následně tři měsíce v Marseille.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme