Počet obětí padlého janovského mostu nemusí být konečný. Hasiči pátrají po dalších

Hasiči v Janově se stále nedostali ke všem zavaleným autům, která zůstala pod sutinami části dálničního mostu. Podle zpřesněné bilance policie z čtvrtečního rána při neštěstí zahynulo 38 lidí, podle listu La Stampa ale panují obavy, že v troskách by mohly být ještě desítky dalších. Šéf Hnutí pěti hvězd a vicepremiér Luigi Di Maio zopakoval, že pokud soukromí správci silnic neodvádějí svou práci pořádně, pak správu silniční sítě převezme stát.

Janov (Aktualizováno: 14:53 16. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky zříceného mostu v Janově | Foto: Italian Firefighters Press Office | Zdroj: Reuters

„V noci na dnešek (čtvrtek, pozn. red) jsme neměli štěstí, nikoho jsme nenašli,“ řekl Emanuele Gissi, který na místě řídí práce hasičů. „Hledáme v dutinách, kde by mohli být lidé, ať už živí, nebo mrtví,“ dodal.

Jeden z pilířů janovského mostu se naklání a hrozí, že spadne. Hasiči přerušili pátrací akce

Číst článek

„Velké kusy betonu, které z mostní konstrukce spadly, se snažíme rozřezat, potom je odstraní jeřáby. Následně vyšleme pátrací psy – a pokud příznivě zareagují, vyšleme za nimi personál,“ řekl Gissi.

„Je to nebezpečná práce, protože ty trosky jsou nestabilní, stejně jako zbytek mostní konstrukce, která dosud stojí,“ dodal.

„Bilance obětí je citelně vyšší než udávaná čísla. Definitivní bilance bude poskytnuta, až bude ten počet jistý,“ řekl ve středu guvernér Ligurie Giovanni Toti, když s italským premiérem Giuseppem Contem navštívil jednu z janovských nemocnic.

Ve čtvrtek Toti uvedl, že vzhledem k uplynulému času je nepravděpodobné, že záchranáři v troskách nelaznou další přeživší.

Lidé v Janově sledují práci záchranářů | Foto: Václav Jabůrek | Zdroj: Český rozhlas

„Někteří zranění jsou stále v kritickém stavu. Znepokojivý je zejména stav jednoho z nich,“ upřesnil. Podle agentury ANSA je v kritickém stavu devět z 15 zraněných. Státní pohřeb obětí se bude konat v sobotu a zúčastní se jej i prezident Sergio Mattarella.

„V několika následujících dnech poskytneme 30 domů těm, které (zhroucení) Morandiho mostu připravilo o domov,“ vyjádřil se guvernér zároveň k situaci lidí, kteří byli evakuováni z domů pod nezřícenou částí mostu. „O něco později dodáme stovku dalších. Do konce roku chceme opatřit bydlení všem,“ dodal.

Český řidič zůstane v nemocnici v Janově až sedm dní. Po pádu z mostu má zlomená žebra a pohmožděné plíce

Číst článek

Na to, že domy v ulici Fillak pod mostem nebude možné zachovat, upozornil už ve středu starosta města. O střechu nad hlavou přišlo 311 rodin.

Šéf vládního Hnutí pěti hvězd a vicepremiér Luigi Di Maio ve čtvrtek zopakoval, že pokud soukromí správci silnic neodvádějí svou práci pořádně, pak správu silniční sítě převezme stát.

Most „se nezřítil nešťastnou náhodou, ale protože nebyla provedena údržba“, řekl Di Maio už ve středu. „Ti, kteří nesou zodpovědnost, mají jméno a příjmení, je to Autostrade per l'Italia,“ dodal. Jmenovaná společnost patří do skupiny Atlantia. Vicepremiér dodal, že vlastníci měli více investovat do bezpečnosti a nestarat se tolik o dividendy.

Nad záchranáři stále běží motor zeleného nákladního auta, které zastavilo jen několik metrů od propasti a stalo se ikonou janovského neštěstí.

Jeho řidič v panice utekl pěšky zpět do tunelu, z kterého autem přijel. Vůz má zapnutá světla i stěrače a dostatek paliva na několik dní, řekl zaměstnavatel řidiče.

Zbytek janovského mostu | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme