Italský parlament podpořil zpřísnění trestů za náhradní mateřství. Bude za něj hrozit vězení

Italský parlament ve středu podpořil návrh zákona vládní strany Bratři Itálie, který zavádí tresty pro náhradní mateřství uskutečněné i v zahraničí. Píše to agentura ANSA. V současnosti mohou italské soudy trestat pouze případy náhradního mateřství, které se uskutečnily na italském území. Zákon počítá s trestem až dvou let odnětí svobody a s pokutou až jednoho milionu eur (24 milionů korun).

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto)

Za náhradní mateřství hrozí od tří měsíců až po dva roky odnětí svobody a pokuty od 600 000 do jednoho milionu eur (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Rozšiřujeme tresty na všechny činy vykonané v zahraničí, což bude odrazovat od využití této praktiky a zastaví reprodukční turistiku,“ uvedla autorka návrhu zákona Carolina Varchiová z největší vládní strany Bratři Itálie.

Italští vládní politici chtějí zakázat angličtinu ve veřejných textech. Jako za Mussoliniho, říká opozice

Číst článek

Její návrh rozšiřuje současné tresty i na případy náhradního mateřství, jež se uskutečnily v zahraničí. Současná právní úprava zakazuje náhradní mateřství na území Itálie. Hrozí za něj tresty od tří měsíců až po dva roky odnětí svobody a pokuty od 600 000 do jednoho milionu eur.

Při jednání v právním výboru Poslanecké sněmovny však návrh zákona doznal významné změny. Oproti původnímu textu se náhradní mateřství v zahraničí bude trestat jen v případě, že se ho dopustí italský občan.

„Díky novému textu tak nebude zatčen kanadský lékař, který přijede na dovolenou s dítětem, které má díky náhradnímu mateřství, ale bude zadržen italský lékař, který měl dítě v Kanadě za použití náhradního mateřství a do Itálie přijel navštívit rodiče,“ poukazuje liberální poslanec Riccardo Magi, který je proti zpřísnění zákona.

Se svým návrhem, aby za náhradní mateřství v žádném případě nehrozil trest vězení, ale neuspěl. Změnu zákona podporují zákonodárci z italské vládní koalice, ve které mají převahu krajně pravicové strany. Postoj opozice k zákonu není jednoznačný a část opozičních zákonodárců zákon zřejmě podpoří. Schválení se očekává v průběhu léta. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme